PEZINOK - Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v obnovenom procese pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia. Rovnako mu uložil ochranný dohľad na dva roky.
O vine obžalovaného súd nerozhodoval, keďže ŠTS mu v marci v prípade povolenia obnovy konania zrušil iba trest. Piatkové rozhodnutie nie je právoplatné, všetky procesné strany si ponechali lehotu na vyjadrenie sa k podaniu riadneho opravného prostriedku.
Dozorujúci prokurátor Michal Stanislav navrhol vo svojej záverečnej reči pre Juraja O. 16-ročný nepodmienečný trest väzenia so zaradením na stredný stupeň stráženia. Rovnako navrhol ponechať trest prepadnutia majetku s odôvodnením, že v prípade obžalovaného išlo o hlavu zločineckej skupiny, ktorej snahou bolo získať aj majetkový prospech. Výrok o náhrade škody navrhol ponechať tak, ako bol pôvodne.
Advokát Ivan Mojžiš prízvukoval, že navrhuje spravodlivý trest, maximálne však na úrovni 14 rokov nepodmienečne s tým, že ostatné druhy trestov označil za nenáležité. Zároveň navrhol upustiť od trestu prepadnutia majetku z dôvodu, že by obžalovaný nemohol uspokojiť nároky poškodených. Tiež konštatoval, že Jurajovi O. bol v minulosti na vtedajšie pomery uložený prísny trest, bol vyjadrením represie a jeho účel sa naplnil.
„Je mi to ľúto, viac k tomu nepoviem. Žiadam spravodlivý trest. Akýkoľvek dáte, bude to spravodlivé,“ vyhlásil v záverečnej reči Juraj Ondrejčák. Na piatkovom hlavnom pojednávaní súd zároveň odročil proces so spoluobžalovaným, Miroslavom A. na neurčito, a to z dôvodu, že rozsudok ŠTS z roku 2017 bol s odvolaním obžalovaného a prokurátora predložený na rozhodnutie Najvyššiemu súdu SR.
archívne video
Mafiánske praktiky a zatýkanie
Skupina piťovcov bola jednou z najznámejších bratislavských mafiánskych skupín, ktorá pôsobila v 90. rokoch. Spolu s ďalšími skupinami ako takáčovci, jakšíkovci, suchánkovci či sýkorovci bojovali o kontrolu nad bratislavským podsvetím. Tento boj sa neslávne preslávil ako "vojna gangov". Ondrejčák bol v minulosti odsúdený za šéfovanie tejto zločineckej skupine. Neskôr uzavrel dohodu o vine a treste v prípade viacerých vrážd, medzi nimi aj vraždy údajného zakladateľa skupiny takáčovcov Jána Takáča či Fadila Pasjaču.
Piťovci sa preslávili veľkým zbraňovým arzenálom a krutými praktikami. V rámci veľkej policajnej akcie v roku 2011 boli členovia skupiny zatknutí. V dome Juraja Ondrejčáka v Lamači polícia našla obrovské množstvo zbraní vrátane samopalov, pištolí a tisícov nábojov.
Strety s Hlinom a fotka s Kollárom
Piťovci mali v minulosti konflikt aj s politikom Alojzom Hlinom. V roku 2004 v jeho bratislavskej reštaurácii Slovak Pub došlo k incidentu, pri ktorom sa členovia piťovcov správali arogantne a agresívne. Po tom, čo ich odmietli obslúžiť, mali na druhý deň opäť prísť do podniku a "za účasti svedkov rozbiť bar". Hlina bol vtedy aj fyzicky napadnutý. Po troch rokoch sa dočkal rozsudku v jeho prospech. Hlina neskôr verejne priznal, že je rád, ako sa v hlavnom meste po rokoch konečne pohli ľady, keď polícia začala rozkladať mafiánske štruktúry piťovcov.
Na verejnosť sa po parlamentných voľbách v roku 2016 dostali aj fotografie z kubánskej Havany, na ktorých je zachytený Juraj Ondrejčák v spoločnosti podnikateľa a politika Borisa Kollára. Fotky vznikli ešte v roku 1996, keď Kollár nebol verejne činný v politike. Kollár neskôr vyhlásil, že fotografia vznikla náhodou a nemá žiadne prepojenie na aktivity skupiny piťovcov.
Zatýkanie a následné súdne procesy s členmi piťovcov trvali roky. Až po výpovediach bývalých členov a nájomného vraha Ľuboša Zelmana, ktorý sa priznal k piatim vraždám, sa začala situácia postupne rozplietať. Ondrejčák je aktuálne väzobne stíhaný a čaká na ďalšie pojednávanie. Špecializovaný trestný súd bude v obnovenom procese skúmať nové skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na predchádzajúce rozsudky.