BRATISLAVA - Koaličné dianie je každým dňom plodnejšie. Dôkazom je aj situácia vo vládnom Hlase-SD, kde sa objavili štyria nespokojní poslanci. Rebeli z "Hlasu rozumu" chceli svoju kritiku viackrát vyjadriť verejne, no po tom, čo ich schladil bývalý predseda strany a aktuálny prezident Peter Pellegrini, zaujali novú pozíciu. Reč je o Samuelovi Migaľovi, ktorý najskôr často spomínal odkaz Pellegriniho pri filozofii strany ako takej, no po jeho náklade a kritike tejto štvorice akceptoval aktuálny stav a tvrdé slova hlavy štátu akoby nepočul.
Najskôr som si myslel, že ide o hodnotové korigovanie, myslí si prezident
Migaľove aktivity verejne komentoval prezident Pellegrini až pred rokovaním bezpečnostnej rady štátu pred piatkovými protestami. "Z úvodu aktivít pána Migaľa a spol, som mal pocit, že im ide naozaj o nejaké hodnotové diskusie. Debaty o tom, čo by mohlo byť mne a aj mnohým ľuďom sympatické v tom, že chcú veci viac hodnotovo koordinovať či korigovať rozhodnutia vlády," začal svoju kritiku vo štvrtok 23. januára Pellegrini. "Títo ľudia chcú a svoju lojalitu vláde podmieňujú ziskom vážnych, mocenských pozícií," vyhlásil bývalý predseda Hlasu-SD.
VIDEO Pellegrini v istom momente prezradil, aj čo si myslí o takzvaných migaľovcoch:
Chcú ešte viac ako Huliak, nabonzoval štvoricu Pellegrini
Ten ešte pridal na vážnosti svojich slov, pretože podľa neho sú požiadavky migaľovcov ešte "násobne väčšie", ako u ďalšieho rebelujúceho poslanca - Rudolfa Huliaka.
Pellegrini si bol evidentne vedomý, že za posledné mesiace Migaľ viackrát vo svojich mediálnych vystúpeniach a rozhovoroch spomínal odkaz Petra Pellegriniho a staval ho do pozície ideového lídra strany v kontraste s tým, ako subjekt momentálne vedie Matúš Šutaj Eštok, aktuálny minister vnútra. Ten štvorici zo zoskupenia "Hlas rozumu" zjavne nie je až tak po chuti a svoju kritiku voči predsedovi adresovali nepriamo pri takmer každej mediálnej príležitosti.
Pellegrini sa však s týmto videním situácie nestotožňuje. "Tým sa úplne odklonili od odkazu, ktorý som sa snažil do hlasu vštepiť. Z tohto miesta ich preto žiadam, aby sa vo svojich ďalších aktivitách nezakrývali mojím menom. Hlas som totiž nezakladal preto, aby sa nejakí štyria odídenci snažili zneužiť to, že dostali šancu odo mňa a dostali sa do parlamentu a teraz požadovali účasť na silných pozíciách. Je to niečo neprijateľné a od tohto momentu, nech hovoria sami za seba a mňa nech vo vzťahu k sebe nespomínajú," zanechal kvartetu štipľavý odkaz Pellegrini.
Poslanci vyslali skromné stanovisko
Po týchto slovách sa migaľovci naoko stiahli a ich líder na sociálnej sieti len v krátkosti uviedol, že momentálne prebieha intenzívna komunikacia s vedením strany Hlas a je uzavretá dohoda na tom, že nebudú komunikovať obsah stretnutí verejne.
Migaľov "spolurebelujúci kolega" Ján Ferenčák dokonca prispel príspevkom o tom, že Slovensko už potrebuje "pokoj a nie nenávisť". Bližší kontext k statusu neuviedol.
Migaľ akoby kritiku vytesnil a prepočul
O niekoľko hodín sa však aj vizuálne vyjadril sám Migaľ, ktorý prezidentovi šokujúco poďakoval a zvyšok jeho kritiky akoby prepočul.
"Ďakujeme pánovi prezidentovi, že upokojuje spoločnosť a neuveril konšpiračným teóriám o majdane. Veríme, že bude aj naďalej bojovať proti polarizácii spoločnosti, za súdržnosť a za udržanie demokratických princípov na Slovensku. Meno pána prezidenta je spájané s hodnotami strany Hlas, ktoré sú nám veľmi blízke a budeme sa ich aj naďalej držať, aj keď samotná strana Hlas sa od nich odkláňa. Poďme prosím všetci upokojiť spoločnosť a opäť pracovať pre ľudí," povedal vo videu, ktoré vyznieva tak, akoby prezidentovu kritiku akceptoval a sklonil ďalšie zbrane.
Migaľovo stanovisko potom podpísali aj jeho traja kolegovia, ktorí boli pod ním aj podpísaní. Migaľ a ani jeho ostatní súputníci však nekomentovali ani Pellegriniho slová o tom, že sa odklonili od odkazu strany, no ani rázne slová o tom, že túžia po vysokých, mocenských pozíciách.
Opozícia tvrdí, že ide o nepriame priznanie úplatnosti poslancov
"Tam dospela vláda Roberta Fica, ktorá sľubovala pokoj a stabilitu. Dospela do štádia, že nevie garantovať vlastnú väčšinu. Že koaliční partneri sa navzájom vydierajú a častujú sa nie veľmi peknými slovami. Ešte sa vydierajú aj poslanci v jednotlivých koaličných stranách navzájom. Prezident ešte týmto štýlom ohovára štyroch poslancov strany, ktorej bol kedysi predsedom. Toto sa deje, keď sa bavíme o akejkoľvek paralýze parlamentu, tak tá je dielom tejto vlády. Zapadá to do príbehu o zlepenci, ktorý sa rozpadá," povedal predseda Progresívneho Slovenska, Michal Šimečka.
Ferenčák priznal podplácanie už skôr, povedal Grendel
Opozičné hnutie Slovensko zašlo ešte ďalej a vytiahlo príklad z víkendovej diskusnej relácii na TV Markíza, kde bol hosťom samotný Ferenčák. "Povedal, že dostal lukratívnu ponuku na vysokú diplomatickú funkciu. Je evidentné, že sú tu pokusy o kupovanie poslancov. Medzi migaľovcami a zvyškom vládnej koalície nebudem robiť sudcu, ale všetky kroky, ktoré sa teraz dejú, svedčia o tom, že Robert Fico chce za každú cenu udržať túto vladu pri moci a nepripustiť predčasné voľby," komentoval toto dianie predstaviteľ hnutia Slovensko, Gábor Grendel.
Čo už viac svedčí o korupcii? Spýtal sa Gröhling
Ťažké srdce na Migaľovcov má aj predseda Slobody a Solidarity a exminister školstva, Branislav Gröhling. "Povedzte mi, čo viac chceme, aby sme mali dôkaz o tom, že tu kupujú poslancov? Už to tu prezentoval asi každý... Jednotliví poslanci sa vyjadrujú o tom, aké funkcie sú im ponúkané, len aby odišli z Národnej rady, len aby nemali vlastný názor. Aké dôkazy ešte potrebujeme, keď tu aj minister Taraba hovoril o tom, že 'tu nebude chodiť s igelitkami peňazí', len aby si vybavoval schvaľovanie zákonov?" spýtal sa Gröhling.
"Dnes to potvrdil aj prezident republiky. Potvrdil, že sa tu ponúkajú funkcie a benefity pre poslancov len preto, aby boli v parlamente a poslúchali. Pamätám si, že predseda vlády hovoril, že ak bude o niečom takom len počuť, tak okamžite zasiahne. Nech sa páči, môže zasiahnuť a dokázať, že táto vláda robí pre ľudí. Doteraz sa to však nestalo. Nech Robert Fico naplní svoje slová o tom, že len pri minimálnom náznaku bude konať," uzavrel exminister školstva.