Piatok, 30. september 2022. Meniny má Jarolím, zajtra Arnold.

Slovensko pomohlo trom východným krajinám začleniť sa do spoločného trhu EÚ, hovorí Heger

Predseda vlády SR Eduard HegerGaléria fotiek (1)
Predseda vlády SR Eduard Heger
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRUSEL - Slovenská diplomacia pomohla presadiť, aby sa do záverov stredajšieho bruselského summitu EÚ - Východné partnerstvo dostala zmienka, že Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina budú začlenené do európskeho spoločného trhu. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger počas priebehu vrcholnej schôdzky.


Premiér povedal, že Slovensko, podobne ako ostatné členské krajiny Európskej únie, na summite vyjadrilo podporu reformnému úsiliu týchto krajín, aby mohli naďalej ekonomicky a sociálne silnieť. Lídri 27-členej Únie rokovali s najvyššími predstaviteľmi Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Bieloruska nemalo na stretnutí priame zastúpenie.

"Veľmi rád by som chcel z tohto miesta pochváliť slovenskú diplomaciu, pretože sme sa ako Slovensko významnou mierou pričinili, a je to možno naša zásluha, že v záveroch summitu sa po prvýkrát vôbec ocitlo, že tri krajiny tohto regiónu - Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina - budú začlenené do európskeho spoločného trhu," uviedol Heger.

Slovensko ponúklo ukrajinskej strane osem balíkov podpory

Zdôraznil, že ide o veľmi významnú vec a zrejme ide o najambicióznejšie závery prijaté na summite s krajinami Východného partnerstva. "Ide o krajiny, ktoré vyjadrujú záujem o európske hodnoty a my ich samozrejme podporujeme," dodal. Slovensko má podľa Hegera podobe ako iné členské krajiny eurobloku záujem na tom, aby v tomto regióne bola stabilita a kladie dôraz na reformy, ktoré ich "pozdvihnú".

"My sami s tým máme skúsenosť, prešli sme si tým za posledných tridsať rokov, takže radi pomôžeme našou expertízou. To je niečo, čo sme poskytli Ukrajine. Máme veľmi intenzívny vzťah, tam to praktizujeme a vieme to poskytnúť aj ďalej," konštatoval Heger.  Spresnil, že Slovensko ponúklo doteraz ukrajinskej strane osem balíkov podpory. Na stredajšom summite sa hovorilo aj o tom, že postsovietske krajiny nedosiahnu potrebný sociálny a ekonomický rozvoj bez reforiem, pričom EÚ svojim východným susedom jasne naznačila, že im v tomto úsilí chce pomôcť.

Cichanovská je plná energie, aby prispela k demokratizácii Bieloruska

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa v stredu ešte pred summitom EÚ - Východné partnerstvo v Bruseli stretol s exilovou líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou. Vyjadril jej svoju podporu po utorňajšom verdikte bieloruského súdu nad jej manželom a ocenil Cichanovskej úsilie v prospech demokratizácie Bieloruska. Heger to uviedol v rozhovore pre TASR, v rámci prebiehajúceho summitu s lídrami Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Bielorusko na tomto podujatí nebolo oficiálne zastúpené.

Do Bruselu však pri tejto príležitosti pricestovala exilová líderka bieloruskej opozície a Cichanovská to využila na viacero bilaterálnych rokovaní s lídrami členských krajín eurobloku. Premiér SR vyhlásil, že Cichanovská má podporu demokratického sveta ako politická líderka, ktorá razí cestu pre slobodné voľby v Bielorusku. Doposiaľ sa stretla už s 25 lídrami členských krajín EÚ, rokovala s britským premiérom Borisom Johnsonom aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

"Ja som jej kládol veľa otázok práve preto, aby som lepšie rozumel čo prežívajú ľudia v Bielorusku. Vyjadril som jej podporu v ťažkej situácii, v ktorej sa nachádza, pretože včera padol rozsudok pre jej manžela a vyjadril som podporu celej rodine," opísal Heger ich stretnutie.  Dodal, že Cichanovská mu povedala, že s manželom nemôže komunikovať priamo, iba sprostredkovane cez právnikov.

"Je ale plná sily a energie investovať maximálne úsilie do toho, aby mohli nastať slobodné voľby v Bielorusku. Vyjadril som jej v tomto plnú podporu," povedal premiér. Označil pritom za dôležité, aby EÚ bola v tomto postoji jednotná aj so zvyškom demokratického sveta. Mala by pritom ukázať, že ak sa chce niektorá krajina riadiť demokratickými princípmi, tak ju v tom treba podporovať, domnieva sa Heger.  

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články