Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

FOTO Veľká demonštrácia za lepšie školstvo v Bratislave: Akciu podporil aj herec Kemka

Demonštrácia svetiel - vnesme trochu svetla do tmy Zobraziť galériu (9)
Demonštrácia svetiel - vnesme trochu svetla do tmy (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Keď chceme žiarivejšiu budúcnosť, musíme sa za ňu postaviť už teraz. S takýmto odkazom sa dnes podvečer niesla demonštrácia za lepšie školstvo na Hlavnom námestí v Bratislave. Podľa odhadov organizátorov asi 2000 ľudí, medzi ktorými boli pedagógovia, študenti či rodičia, si so sebou prinieslo baterky a mobilné telefóny, aby si posvietili na problémy v slovenskom školstve.

 Námestím sa niesol aj zvuk rapkáčov, píšťaliek či zvoncov. Vysokoškoláci mali v rukách transparenty s nápismi – Podporujeme učiteľov, aj oni robia pre ľudí, Vzdelaniu áno, Hovorme o vzdelaní či Myslím, teda štrajkujem.

"Nechceme žiť v krajine, ktorá nepodporuje školstvo, vzdelanie a nedoceňuje učiteľov," povedala vysokoškoláčka Petra. Jej spolužiak Pavol uviedol, že vďaka štrajku pedagógov pochopil, že ani učitelia to nemajú ľahké. "Chceme vzdelanú krajinu. Ak ani my, študenti, nebudeme s tým nič robiť, nedôjde k zmene," uviedol vysokoškolák Lukáš, ktorého tento rok čakajú magisterské štátnice.

Demonštrácia svetiel - vnesme
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

Pavol Šveda z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov povedal, že ambíciou tohto stretnutia je naďalej pokračovať v podčiarkovaní problémov v školstve. "Myslíme si, že školstvo bolo na Slovensku 26 rokov zanedbávané a dôsledky toho sa začínajú prejavovať v tom, že klesá kvalita študentov, absolventov a narastá únik šikovných študentov za hranice Slovenska," povedal. Ako tvrdí, aj vysokoškolskí pedagógovia chcú, aby táto krajina bola vzdelaná a vyspelá. "Dnes tu chceme zdôrazniť politikom a vláde, že nám na školstve záleží a chceme, aby táto téma bola prioritná a čo najskôr riešená," zdôraznil Šveda.

Viceprezident Slovenskej komory učiteľov
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

Aj rodičia školákov prišli podporiť dnešnú demonštráciu na Hlavnom námestí. Ako uviedli, prišli sem pre to, aby verejnosti povedali, že dávajú na školstvo pozor. "Budeme strážiť túto tému, až kým nenastane posun," skonštatoval Štefan Dobák, hovorca iniciatívy Zelená stužka, v ktorej sú združení rodičia žiakov.

Demonštrácia svetiel - vnesme
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

Samuel Chrťan zo Študentskej iniciatívy Ďakujeme, že vieme tvrdí, že na Slovensku sa stále žije akoby v istej tme, do ktorej treba svietiť. Podľa jeho slov svietiť tam musia ľudia, ktorým nie je jedno, čo sa tu deje a ktorí chcú byť aktívni. "Ak už niekto tu študuje, tak je veľká šanca, že tu ostane aj žiť. Školstvo, ako základný stavebný kameň spoločnosti, by malo byť jej jednou z priorít," priblížil.

Demonštrácia svetiel - vnesme
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

Na demonštráciu za lepšie školstvo prišiel aj herec Juraj Kemka. Ako povedal, pociťoval prirodzenú túžbu podporiť dnešnú akciu. "Mám pocit, že je dôležité, čo sa začalo diať v školstve, a že tí nespokojní učitelia, rodičia aj študenti sa dožadujú niečoho v tejto republike," povedal Kemka.

Herec Juraj Kemka počas
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

Časť vysokoškolských učiteľov prerušila v pondelok 15. februára prácu a vstúpila do ostrého štrajku. Vysokoškolskí pedagógovia tak prebrali štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá štrajk prerušila, avšak ostáva v štrajkovej pohotovosti. Vysoké školy napriek štrajku nezostanú zatvorené. Zamestnanci budú počas štrajku organizovať na akademickej pôde diskusné stretnutia, kultúrne podujatia či zhromaždenia akademickej obce.

Demonštrácia svetiel - vnesme
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: SITA)

K učiteľom sa pripojila VŠVU, má aj podporu študentov

Vedenie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) a členovia Akademického senátu podporujú požiadavky slovenských učiteľov na základných a stredných školách. Počas prvého štrajkového týždňa sa doň zapojilo viac ako 30 percent pedagógov VŠVU, predpokladajú však, že ich počet ešte narastie. Informovala o tom PR manažérka VŠVU Nina de Gelder s tým, že aj študenti VŠVU podporujú svojich pedagógov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do ostrého štrajku. Študenti vytvorili iniciatívu Mor ho!, ktorá vznikla v galérii Medium VŠVU. Ostrý štrajk tak podporujú svojimi dielami, ktoré reprezentujú ich občianske postoje k problémom slovenskej spoločnosti a vzdelávaniu.

"VŠVU vyhlasuje, že nie je napojená na žiadne politické strany a že iniciatíva pedagógov a študentov školy je prejavom solidarity a spolupatričnosti s učiteľmi materských, základných a stredných škôl," uviedla de Gelder. Počas štrajkových dní, ktoré budú trvať do najbližších parlamentných volieb, však bude škola otvorená všetkým iniciatívam pedagógov, študentov a externých partnerov školy, ktoré súvisia s témami vzdelávania, občianskej iniciatívy, umeleckého aktivizmu, či so širšími spoločenskými, kultúrnymi a historickými 

Študentský projekt na podporu štrajkujúcich pedagógov s názvom Mor ho! sa odvoláva na obsah rovnomennej básne Sama Chalúpku namierenej proti krivde, bezpráviu a nespravodlivosti. Priestor Galérie Medium je verejnosti prístupný oddnes 18. februára do 3. marca v čase od 10:00 do 17:00. Výstava v galérii vyvrcholí slávnostnou finisážou 3. marca o 18:30.

Viac o téme: ŠkolstvoDemonštráciaBratislava
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu