BRATISLAVA - Nehoda tlačného remorkéra Michaela, ktorý dnes po polnoci narazil do svahu prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo, nepoškodila statiku hrádze, iba asfaltovo-betónový obal. Novinárov o tom informoval minister životného prostredia Peter Žiga. Zároveň oznámil opatrenia, ktoré v súvislosti s nehodou prijal.
K nárazu plavidla do svahu prívodného kanála došlo približne päť minút po polnoci. Žiga informoval, že podľa doterajších zistení a šetrenia Štátnej plavebnej správy bol na vine kapitán lode, ktorý nehodu spôsobil svojou nepozornosťou. Okolo 3. hodiny nadránom urobili prieskum a obhliadku poškodeného miesta potápači Slovenského vodohospodárskeho podniku.
"Čo je dôležité, neprišlo k statickému poškodeniu hrádze, iba k poškodeniu asfaltovo-betónového tesnenia prívodného kanála," uviedol minister. "Na základe zistených skutočností sme prijali opatrenia na krátkodobé a trvalé riešenie následkov nehody."
Do piatka 7. septembra sa tesniacim prvkom utesní vzniknutý otvor na svahu a hladina vody v prívodnom kanáli sa krátkodobo zníži na minimálnu prevádzkovú hladinu. Súčasne sa budú podľa slov ministra vykonávať analýzy presiakových pomerov v telese hrádze.
"Opravu, ktorá by mala priniesť trvalé riešenie vzniknutého poškodenia, vykonáme 11. septembra. Mala by trvať približne šesť hodín," uviedol minister s tým, že aj potom sa, samozrejme, budú monitorovať presiakové pomery v telese hrádze.
Chronológia nehôd a havárií na Dunaji:
11. februára 1994 - Tlačný remorkér Ukrajinskej lodnej plavby ZERNOGRAD pri manévrovaní vo vnútri pravej plavebnej komory v Gabčíkove sa krátko po polnoci poškodil a následne potopil v 11 metrov hlbokej vode. Pri havárii zomrel kapitán lode, za záhadných okolností, 14-členná posádka remorkéra sa stačila zachrániť. Neskôr vysvitlo, že kapitán spáchal samovraždu. Pri nehode boli poškodené vráta pravej plavebnej komory Vodného diela Gabčíkovo (VDG).
27. marca 2002 - Do jedného z pilierov Starého mosta v Bratislave narazil rakúsky tlačný remorkér Grafenstein, ktorého posádka neodhadla jeho sily pri plavbe proti prúdu. Po nehode museli Starý most na určitý čas uzatvoriť.
5. septembra 2007 - Na rakúskej strane Dunaja pod kameňolomom v Devíne havarovala v dôsledku manévrovacej poruchy maďarská výletná loď Európa. Nikto z cestujúcich sa nezranil a neprišlo ani k úniku paliva do vody. Na Európe sa v čase havárie konala spoločenská párty za účasti niektorých slovenských a zahraničných prominentných hostí.
30. januára 2009 - Havarovanému súlodiu v plavebnom kanáli Vodného diela Gabčíkovo (VDG) hrozilo v dôsledku nebezpečného náklonu lode potopenie. Lode boli zviazané, zle uložený náklad vo vnútri plavidla spôsobil taký náklon, že sa mohli potopiť. Remorkéry sa napokon podarilo stabilizovať.
13. apríla 2011 - Štátna plavebná správa v Bratislave začala vyšetrovať zrážku nemeckej nákladnej lode Bavaria naloženej kukuricou a výletnej maltskej lode Victoria so 160 cestujúcimi na palube. K zrážke prišlo na plavebnej dráhe na 64. kilometri zdrže Hrušov vodného diela Gabčíkovo. Pasažieri vyviazli z havárie so šokom.
23. augusta 2011 - Nákladná loď z Ukrajiny uviazla s rudou na plytčine s naplaveným štrkom v Gabčíkove, v plavebnom kilometri 37, pod vodným stupňom Čunovo. Nehodu zapríčinil kapitán lode. Aby mohla loď odplávať, bolo potrebné zvýšiť v zdrži Hrušov hladinu Dunaja. Dôvodom nedostatočného vyčistenia ramien rieky je nedostatok financií, ktoré má k dispozícii Slovenský vodohospodársky podnik, zodpovedný za čistenie koryta. Pre zlepšenie plavebných podmienok je potrebné koryto prehĺbiť, a tým ho rozšíriť, čím sa plavebná dráha stane bezpečnejšou.