Kamarátky našli v bazári ľúbostné listy z 2. svetovej vojny: Neskutočné čítanie na FOTO | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Kamarátky našli v bazári ľúbostné listy z 2. svetovej vojny: Neskutočné čítanie na FOTO

Zdroj: Facebook/Weird Secondhand Finds That Just Need To Be Shared
21.10.2019 16:05

CLARKSVILLE - Kamarátky z USA našli ručne písané listy z čias druhej svetovej vojny. Objavili ich náhodne v dielni v Národnom parku Great Smoky Mountains vo východnej časti Tennessee. Ľúbostné listy napokon odkúpili, aby sa dozvedeli koniec príbehu medzi námorným vojakom Eliasom a jeho milovanou Ilaine.


Počas cesty domov zo Smoky Mountains sa Lindsy Wolkeová a Megan Grantová zastavili v starom bazári. Medzi fosíliami a starými peniazmi objavili aj ľúbostné listy. Pochádzali z roku 1944 až 1946, teda z konca druhej svetovej vojny. Dievčatá sa do nich tak začítali, že tam nakoniec zostali niekoľko hodín a pridal sa k nim aj predavač.

Nakoniec 21 listov odkúpili, každý za štyri doláre, aby mohli pokračovať v čítaní romantického príbehu odohrávajúceho sa medzi Eliasom Maxwellom a Ilaine Murrayovou. V tom čase slúžil osemnásťročný mladík na nákladnej lodi USS Rankin na Havaji a v Japonsku, zatiaľ čo jeho milá - devätnásťročná Ilaine - zostala v rodnom meste Blackwood. 

Kamarátky našli v bazári
Zdroj: Facebook/Weird Secondhand Finds That Just Need To Be Shared

"Listy boli napísané tak krásne. Bolo to lepšie ako akákoľvek kniha, ktorú som kedy čítala," prezradili kamarátky. Niektoré listy mali až niekoľko strán. Vo väčšine z nich opisoval vojak život na fronte. Z listov je evidentné, že Elias a Ilaine mali k sebe veľmi blízko. "Ahoj, zlatko. Ako sa máš? Dnes som od teba dostala dva listy a vieš si predstaviť, ako mi je teraz dobre," píše Murrayová v jednom. 

Kamarátky našli v bazári
Zdroj: Facebook/Weird Secondhand Finds That Just Need To Be Shared

Maxwellove odpovede tiež stoja za pozornosť. "Teraz je 18:50. Tento list som písal presne tridsať minút," uvádza a pýta sa svojej milej, či sa jej páči obliečka na vankúš, ktorú jej poslal zo Ženevy. "Zlatko, myslím, že na dnes končím, som tvoj miláčik v námorníctve," dodáva vojak s tým, aby naňho Ilaine nezabudla, kým je preč. 

Kamarátky našli v bazári
Zdroj: Facebook/Weird Secondhand Finds That Just Need To Be Shared

Koniec ľúbostného príbehu však chýba. Lindsy s Megan sa preto dali do pátrania a zistili, že zaľúbenci sa po vojne vzali. Elias zomrel v roku 1993, jeho žena len pred pár rokmi. Lindsy dokonca kontaktovala ich štyri deti, tie sa jej však bohužiaľ späť neozvali.

Dievčatá sa o listy podelili na Facebooku, vďaka čomu upútali pozornosť Eliasovej a Ilaininej dcéry. Šesťdesiatpäťročná Barbara Murrayová prezradila, že pohľad na matkin rukopis ju doslova rozklepal. Netušila totiž, že sa zachovalo tak veľa listov od jej rodičov. Taktiež ju dojalo,  že sa ju Lindsy spolu s Megan pokúsili nájsť. "Na svete stále existujú milí ľudia," vyhlásila. Keďže dievčatá nedôverovali pošte, rozhodli sa Barbare listy doručiť osobne. Navštívili ju, vďaka čomu spoznali aj jej súrodencov. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články