Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Brusel diskutuje o zosadení Klausa

Václav Klaus
Václav Klaus (Zdroj: SITA)

BRUSEL - Európski diplomati v Bruseli zvažujú, ako obísť českého prezidenta Václava Klausa a dosiahnuť tak, aby Česká republika ukončila ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy. Jedným z možných scenárov je aj Klausovo zosadenie, informoval v nedeľu britský denník The Sunday Times.

Česká republika je v súčasnosti jedinou z krajín v EÚ, ktorá európsku reformnú zmluvu ešte neschválila. Dokument v sobotu podpísali Poliaci a v druhom referende začiatkom októbra ho prijali aj Íri, ktorí vlani v prvom hlasovaní Lisabonskú zmluvu odmietli.

"Ak prezident bráni demokratickému procesu a odporuje rozhodnutiu parlamentu rovnako ako vôli ľudu, pohybuje sa za hranicou zákona a bude musieť čeliť následkom," povedal britskému denníku nemenovaný nemecký diplomat. Zosadiť prezidenta však umožňuje česká ústava len v prípade vlastizrady. Pravdepodobnosť, že by Senát podal na ústavnom súde takú žalobu, je však prakticky nulová.

Brusel zvažuje aj vylúčenie ČR z únie. Český senátor za Občiansku demokratickú stranu (ODS) Jiří Oberfalzer (ODS) už pred časom upozornil na to, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pohrozil Čechom vylúčením z EÚ.

V kuloároch EÚ sa hovorí aj o ďalšom spôsobe, ako situáciu vyriešiť. Nemci a Francúzi podľa Times Online uvažujú o možnosti rozdelenia únie na dve časti. V prípade neschválenia Lisabone by najužší spojenci únie podpísali vlastnú zmluvu a zvyšok únie by fungoval podľa doterajších pravidiel. To by však znamenalo, že by sa pre Brusel "problémové" krajiny, ako napríklad Veľká Británia ale aj Česko, dostali na okraj únie.

Klaus ako zarytý odporca Lisabonskej zmluvy v piatok vyhlásil, že ratifikuje Lisabonskú zmluvu iba v prípade, že Česko dostane rovnaké výnimky ako Poľsko a Veľká Británia. Výnimka spočíva v tom, že Európsky súdny dvor nebude môcť meniť verdikty národných súdov. S tým počíta Charta ľudských práv, ktorá je súčasťou Lisabonskej zmluvy.

Ak sa bude český prezident dlhodobo naťahovať podpísanie európskeho dokumentu, EÚ sa môže po voľbách v Británii v budúcom roku dokonca dočkať odmietnutia Lisabonu. Referendum o ňom totiž chcú po svojom očakávanom víťazstve vyhlásiť opoziční konzervatívci Davida Camerona, ktorí vedia, že Briti dokument neschvaľujú. Lisabonskú zmluvu pritom Británia už ratifikovala. Referendum by ale mohlo byť v krajine vyhlásené, ak by ratifikácia dokumentu ešte v tej dobe nebola vo všetkých členských krajinách dokončená.

Lisabonská zmluva dáva únii prezidenta a ministra zahraničia a zjednodušuje jej rozhodovania. Obmedzuje počet oblastí, kde je potrebné jednomyseľné rozhodnutie, naopak zvyšuje podiel hlasovanie "kvalifikovanou väčšinou".
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu