WASHINGTON - Ukrajinské sily utrpeli v ruského pohraničnej oblasti Kursk ťažké straty. No tesne pred stretnutím Donalda Trumpa a Vladimira Putina sa objavuje znepokojujúci podozrenie: Spojili sa USA a Rusko v tajnej dohode o Ukrajine?
Trump a Putin rokujú. Spojenectvo proti Ukrajine?
V posledných týždňoch americký prezident Donald Trump viackrát telefonoval s ruským vodcom Vladimirom Putinom, aby rokoval o ukončení vojny na Ukrajine. Teraz oznámil ďalší rozhovor na utorok 18. marca. Medzitým prebiehali rozhovory medzi americkými a ukrajinskými predstaviteľmi v Saudskej Arábii, kde sa diskutovalo o možnosti 30-dňovej prestávky bojov. Moskva sa však stavala odmietavo a Putin stanovil vlastné podmienky pre akékoľvek uzavretie prímeria. Na bojisku sa medzitým ruské jednotky dostali do výhody – možno dokonca za tichej podpory zo strany USA.
Kursk v rukách Ruska. Tajná dohoda medzi Trumpom a Putinom?
Toto znepokojujúce podozrenie vzniesol ukrajinský ekonóm Roman Sheremata v článku pre Kyiv Post. Pýta sa: "Spolupracovali USA s Ruskom na znovudobytí oblasti Kursk?" Podľa neho by mohla byť ukrajinská porážka v tejto oblasti "dôsledkom tajnej dohody medzi Washingtonom a Moskvou".
Na pripomenutie: Ukrajinsé jednotky v auguste 2024 zaútočili na ruské pohraničie a podarilo sa im obsadiť niekoľko miest a dedín. Dlhé mesiace sa ruská armáda snažila bez úspechu tieto územia získať späť. Až v posledných týždňoch ruské vojská opäť prevzali kontrolu nad viacerými okupovanými oblasťami. Napríklad len minulý štvrtok Moskva oznámila znovudobytie mesta Sudža.
Americké zbrane prestali prichádzať v kritickom momente
Sheremata poukazuje na náhle prerušenie amerických dodávok zbraní v "najkritickejšom momente". Práve vtedy, keď Rusko spustilo masívnu protiofenzívu na Kursk. Okrem toho USA prestali poskytovať Ukrajine dôležité spravodajské informácie, ktoré by mohli pomôcť pri obrane.
"Trump nikdy neprejavoval voči Ukrajine žiadnu ústretovosť. Pre neho je Ukrajina len prekažkou v ceste k pevnému spojenectvu s Ruskom," tvrdí Sheremata. "Je jasné, že chcel pred rozhovormi zabezpečiť, aby Putin získal Kursk. A keď sa tak stane, vytvorí si podmienky na kapituláciu Ukrajiny v rámci jeho takzvanej 'mierovej dohody'."
Špekulácie a chýbajúce dôkazy
Podľa denníka Bild sa o možnom tajnom pakte medzi USA a Ruskom diskutuje aj medzi ruskými vojenskými blogermi. Tí naznačujú, že Washington mohol vedome oslabiť ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti, aby uľahčil ruskú protiofenzívu. Napriek týmto dohadom však neexistujú žiadne priame dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že Donald Trump a Vladimir Putin uzavreli tajnú dohodu o osude Kurska.
Napätie medzi USA a Ukrajinou rastie
Trump otvorene zdôrazňuje svoje "dobré vzťahy" s Putinom a čoraz viac preberá ruské naratívy o vojne na Ukrajine. Nedávne stretnutie s Volodymyrom Zelenským v Bielom dome sa skončilo verejnou kritikou ukrajinského prezidenta. Trump pred kamerami obvinil Zelenského z pretrvávania konfliktu a žiadal, aby USA dostali prístup k ukrajinským nerastným surovinám ako kompenzáciu za vojenskú pomoc.
Európski spojenci s obavami sledujú situáciu. Obávajú sa, že Trump tlačí Kijev k podriadenosti a že Putin získa prímerie za podmienok, ktoré mu budú vyhovovať.