Sobota15. marec 2025, meniny má Svetlana, zajtra Boleslav

Ruska vzala z Ukrajiny dieťa (4) a plánuje adopciu: Vojnový zločin a genocída! tvrdí právnička...TAKTO reagoval Putin

Ruská dobrovoľníčka Oľga Dorokhinová si priviedla z Chersonu domov dieťa (4).
Ruská dobrovoľníčka Oľga Dorokhinová si priviedla z Chersonu domov dieťa (4). (Zdroj: X/RobertFella)

CHERSON/KRYM – Prípad, ktorý sa na prvý pohľad javí ako obeta a dobrosrdečnosť, sa zamotáva čoraz viac. Istá Ruska sa vrátila z Chersonskej oblasti aj so 4-ročným dieťaťom, ktoré si chce podľa svojich slov adoptovať. Právnička, však varuje, že tento čin je porušením medzinárodného práva.

Vo štvrtok šiesteho marca sa stretla s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj istá Oľga Dorokhinová, ktorá vystupovala ako predstaviteľka organizácie "Manželka a matka hrdinu z Krymskej oblasti". Ako informuje Suspilne, minútová časť ich rozhovoru sa stala na sociálnych sieťach doslova virálnou. 

Teraz je u našej rodiny 

Dorokhinová prezidentovi povedala, že počas jednej zo svojich ciest na Ukrajinu si z Chersonskej oblasti vzala dievčatko (4) a plánuje si ho adoptovať. "Jedným z našich hlavných cieľov je pomoc deťom, ktoré zostali bez rodičov na 'historických' územiach (Ukrajiny). Podnikli sme už niekoľko výjazdov a plánujeme aj ďalšie. Hneď počas prvej cesty do Chersonského regiónu sme našli 'našu malú dcéru'. Teraz je u rodiny, ale pracujeme na tom, že si ju adoptujeme," hovorí ruská dobrovoľníčka.   

Prezident Putin sa po celý čas usmieva a len ku koncu jej skočí do reči, keď sa spýta, koľko má dievčatko rokov. "Má len štyri," odpovedá Dorokhinová. 

Na konci rozhovoru ešte mala dobrovoľníčka Putinovi poďakovať "v mene všetkých Krymčanov" za "Krymskú jar". V ruskom jazyku je to oficiálne pomenovanie na označenie udalostí súvisiacich s anexiou Krymu v roku 2014. 

"Konečným bodom pre rodiny zosnulých okupantov bude víťazstvo Ruskej federácie. Keď zavládne mier, naši synovia sa konečne upokoja. My (Rusko) musíme vydržať až do konca, nikomu nesmieme ustúpiť," dodala na záver rozhovoru Dokhinová. 

Manžel väzenský dozorca, syn bojoval na Ukrajine 

Ruská dobrovoľníčka Oľga Dokhinová pochádza z mesta Yeletes v Lipetskej oblasti. V roku 2016 sa s celou rodinou presťahovala do Simferopolu (Krym). Jej najstarší syn Vladislav bojoval za Rusov na Ukrajine, no padol v boji ešte v roku 2022. Mal 21 rokov. Tento moment presvedčil Oľgu pridať sa k humanitárnej ruskej misii na zabratom území Ukrajiny. 

V Simferopole bola na počesť padlého Vladislva pomenovaná škola a dokonca sa otvorila trieda "mladých Dorokhinov". Denník upozorňuje, že takýmto spôsobom Rusko mení ukrajinské deti na budúcich Putinových vojakov. 

Manžel Oľgy Alexander je bývalý dôstojník FSIN (Federálna väzenská služba Ruskej federácie) a veterán z čečenskej vojny. O roku 2008 mal podľa svojich slov pôsobiť ako vedúci oddelenie v nápravnovýchovnej kolónii Yeletes. Podobnú funkciu zastával aj v Simferopole. Na dôchodku je od roku 2017. 

Mohlo ísť o genocídu 

Spomínané dievča mohlo podľa právničky Kateryny Rashevskej z Regionálneho centra pre ľudské práva pochádzať z Chersonského sirotinca, odkiaľ ruskí vojaci odvádzali siroty v sanitkách na neznáme miesto. 

"Len do Simferopolu odviezli Rusi 50 detí vo veku od štyroch mesiacov do štyroch rokov, z toho 20 už putovalo do ruských rodín. Niektoré skončili v Simferopolskom sirotinci Yolochka," informovala pre RIA Novosti ministerka sociálnej politiky ruskej správy Chersonskej oblasti Alla Barkhatnová. 

"Pokiaľ išlo o násilné premiestňovanie detí z jednej skupiny do druhej, takýto čin sa považuje za genocídu," priblížila právnička Rashevská. V takomto prípade treba podľa nej dokázať, že genocída sa konala s úmyslom zničiť ukrajinskú národnú skupinu. "Hovoríme o rodinách ruského vojenského personálu," dodala.

Vojnový zločin 

Dorokhinová vzala podľa vyjadrenia právničky dievča priamo z Chersonskej oblasti a násilne ju presťahovala na Krym. "Ide teda o vojnový zločin, ktorý sa klasifikuje ako 'nútené vysídlenie'. Okrem toho ju nechce vrátiť späť, teda to bude aj 'neodôvodnené odkladanie repatriácie detí', informuje Rashevská s tým, že aj pri prípadnej adopcii pôjde o vojnový zločin.

"Nemôžu vychovávať dieťa s ukrajinskou identitou v rodine, kde otec bol zamestnancom ruskej Federálnej nápravnej služby," dodala právnička Rashevská na záver.   
 

Viac o téme: AdopciaPrávničkaGenocídaVojnový zločinDievčaVojna na UkrajineChersonská oblasťOľga DorokhinováOdvádzanie detíKateryna Rashevská
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu