Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Štart rakety New Shepard sa musel odložiť: Na palube bude aj dcéra prvého Američana vo vesmíre

Raketa New Shepard spoločnosti Blue OriginGaléria fotiek (1)
Raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin
Zdroj: SITA/AP Photo/LM Otero, File

WASHINGTON - Spoločnosť Blue Origin v stredu pre nepriaznivé počasie posunula o dva dni štart suborbitálnej rakety New Shepard, na ktorej palube poletí do vesmíru dcéra prvého Američana, ktorý letel do vesmíru, informovala v noci na štvrtok agentúra AFP.


Let rakety New Shepard bol pôvodne naplánovaný na štvrtok ale pre nepriaznivú predpoveď v súvislosti s poveternostnými podmienkami nielen pre štvrtok, ale aj pre piatok, bol štart rakety posunutý na sobotu.

Prominentný let

Jednou zo šiestich pasažierov suborbitálnej rakety bude Laura Shepardová Churchleyová — jej otec Alan Shepard bol prvým Američanom, ktorý v roku 1961 letel do vesmíru. Raketa New Shepard bola pomenovaná práve na jeho počesť, uvádza AFP.

Na palube rakety poletí v sobotu do vesmírnu aj bývalý hráč amerického futbalu Michael Strahan, ktorý v súčasnosti moderuje americkú šou s názvom Good Morning America.

Do vesmíru aj otec so synom

Ďalšími členmi posádky budú platiaci zákazníci — člen vedenia spoločnosti zaoberajúcej sa vesmírnymi letmi a filantrop Dylan Taylor, investor Evan Dick, zakladateľ spoločnosti Bess Ventures Lane Bess a jeho syn Cameron Bess. Bessovci pritom budú vôbec prvá dvojica v rodinnom príbuzenstvo rodič-dieťa, ktorá poletí do vesmíru, píše AFP.  

Let raketou New Shepard potrvá približne 10 minút počas, ktorých komická loď vyletí zo západného Texasu na hranicu vesmíru a následne sa vráti späť na Zem.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: YouTube/Good Morning America Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články