Pondelok, 29. november 2021. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

VIDEO V Pásme Gazy to opäť vrie: Zápalné balóny, Izrael odpovedal tvrdými náletmi

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Hatem Moussa
07.09.2021 06:15

GAZA - Izrael v noci na utorok podnikol v palestínskom pásme Gazy sériu náletov, ktorých terčom boli objekty patriace radikálnemu hnutiu Hamas. Oznámila to izraelská armáda s tým, že išlo o odvetný útok za vypúšťanie zápalných balónov z pásma Gazy, ktoré spôsobili požiare. Informovala o tom agentúra AFP.


Izraelská armáda obvinila z vypúšťania balónov Hamas a uviedla, že svoje útoky mierila na objekty, ktoré patria tejto militatnej skupine ovládajúcej pásmo Gazy. "Počas noci stíhačky Izraelských obranných síl (IDF) vykonali nálety na továreň na výrobu rakiet Hamasu a na vojenský objekt v meste Chán Júnis. Nálety boli odpoveďou na vypúšťanie zápalných balónov na územie Izraelu Hamasom," píše sa vo vyhlásení izraelskej armády.

Zápalné balóny spôsobili niekoľko požiarov

Podľa očitých svedkov IDF tiež spustila delostreleckú paľbu na severnú oblasť pásma Gazy. Podľa zdrojov z oblasti zdravotníctva v pásme Gazy pri náletoch neprišiel nikto o život, uvádza AFP. Už skôr v pondelok izraelská armáda informovala, že zápalné balóny spôsobili v buši v blízkosti pásma Gazy niekoľko požiarov.

Situácia v Pásme Gazy sa opäť vyhrocuje

Izrael často odpovedá vzdušnými útokmi na zápalné balóny z Gazy, čo je taktika využívaná palestínskymi militantmi.

V máji viedli Izrael a palestínski militanti z Gazy 11-dňový ozbrojený konflikt, pri ktorom zahynulo v Izraeli 13 ľudí a v Gaze podľa tamojších úradov 255 ľudí. Odvtedy však z času na čas prichádza k stretom medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v pohraničných oblastiach, uvádza AFP.        

Pondelkové útoky navyše prichádzajú po tom, ako v pondelok šesť Palestínčanov utieklo z izraelského väzenia cez podzemný tunel, čo viedlo k veľkej pátracej akcii.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Publica News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články