Štvrtok10. október 2024, meniny má Slavomíra, zajtra Valentína

Vysoké teploty na Sibíri by boli bez pričinenia človeka takmer nemožné, ukazuje štúdia

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: gettyimages.com)

PARÍŽ - Vlna tepla na Sibíri by bola "takmer nemožná" bez klimatickej zmeny spôsobenej človekom, uviedol medzinárodný tím vedcov, ktorých citovala agentúra AFP.

Vedci zistili, že rekordne teplé obdobie by bolo o dva stupne Celzia chladnejšie nebyť desaťročí vypúšťania skleníkových plynov do atmosféry. Posledných päť rokov bolo na Sibíri najteplejšími v zaznamenanej histórii merania. Je pravdepodobné, že tento trend bude pokračovať. Planéta Zem sa na póloch otepľuje rýchlejšie než v iných svojich častiach. Teplota na Sibíri bola medzi januárom a júnom o päť stupňov teplejšia ako priemer.

Ruské mesto Verchojansk, známe veľkými výkyvmi teplôt, zaznamenalo v druhej polovici júna najvyššiu teplotu v histórii meraní - 38 stupňov Celzia. Toto mesto s 1300 obyvateľmi drží Guinnessov rekord za najextrémnejšie výkyvy teplôt. Najnižšia zaznamenaná teplota je tu mínus 68 stupňov Celzia. Andrea Ciavarella z londýnskej pobočky britského meteorologického ústavu Met Office označil tieto zistenia vedcov za "ohromujúce".  

Vysoké teploty na Sibíri
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP/Joshua Stevens, VIIRS, NASA EOSDIS/LANCE, GIBS/Worldview, Suomi National Polar-orbiting Partnership, NASA Earth Observatory)

"Je to ďalší dôkaz extrémnych teplôt, ktoré môžeme v stále vyšších frekvenciách očakávať na celom svete," uviedol. V rámci výskumu vedci uskutočnili počítačové simulácie teplôt na Zemi s vplyvom ľudí aj bez neho. Na základe svojich zistení uviedli, že teplotná vlna "by bola v klíme bez emisií plynov, ktoré vypustil človek, takmer nemožná". Dodali, že znečistenie zvýšilo pravdepodobnosť extrémnych udalostí počasia o najmenej 600 percent.

Vedci uvádzajú, že vlna tepla na Sibíri je problémom pre celú planétu, keďže prispieva k mohutným lesným požiarom. Vďaka nim sa do ovzdušia uvoľňujú ďalšie milióny ton oxidu uhličitého. Ruské úrady uviedli, že na hasení 197 požiarov v súčasnosti pracuje viac než 5000 ľudí na ploche viac ako 40.000 hektárov lesa. Výskum medzinárodného tímu vedcov ešte nebol podrobený recenziám, dodáva AFP.

Viac o téme: ŠtúdiaVedciRuskoSibírVysoké teploty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu