°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

Sicílčanom sa naskytol neuveriteľný pohľad: VIDEO Taký jav sa vidí len výnimočne!

Meteorologické cunami v  San Leone
Meteorologické cunami v San Leone
Zdroj: YouTube/Corriere della Sera
02.06.2020 19:30

SAN LEONE – O divadlo v sicílskom prístave San Leone sa postaral prírodný jav, ktorému Sicílčania hovoria "marrobbio". V skutočnosti ide o meteorologické cunami.


Meteorologické cunami je pomerne vzácny jav, ku ktorému dochádza vplyvom rýchlej zmeny tlaku na mori. K tejto zmene môže dôjsť vplyvom prudkej búrky alebo pri prechode frontu.

Čítajte aj: FOTO z pláže, ktoré pobúrili celú Britániu: Ak poznám niekoho, kto tam bol, vraz si do tváre!

V krátkom čase sa dokáže zmeniť výška hladiny o 2 až 5 cm (1 hPa zmení výšku hladiny o približne 1 cm). Vzniknuté vlny sa dajú do pohybu a za určitých okolností môžu pri pobreží narásť do oveľa väčšej výšky. Tieto vlny sa podobne ako klasické cunami zdvíhajú so znižujúcou sa hĺbkou mora. Najväčšie výšky potom dosahujú v dlhých a úzkych zátokách, uviedol portál Novinky.cz.

V sicílskom prístave San Leone to vyzeralo tak, akoby ste vytiahli zátku z vane. Podľa organizácie pre ochranu životného prostredia Mereamico sa "marrobbio" odohráva predovšetkým na jar a jeseň. „Hladina mora sa takto zvyšuje po zemetrasení alebo pred vlnou cunami, nič takéto ale na Sicílii hlásené nebolo,“ povedal agentúre AP hovorca organizácie. Ako uvádzajú tamojšie médiá, tento jav bol zaznamenaný v priebehu 28. a 29. mája v ďalších častiach Sicílie a na Pelagických ostrovoch. Hladina mora sa však po krátkom čase vrátila k normálu.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: YouTube/Corriere della Sera

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články