Spojené štáty uvaľujú ďalšie sankcie: Tentokrát na šéfa iránskej diplomacie Zarífa | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Spojené štáty uvaľujú ďalšie sankcie: Tentokrát na šéfa iránskej diplomacie Zarífa

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
01.08.2019 07:00

WASHINGTON - Americká vláda uvalila finančné sankcie voči iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi. Informovala o tom v stredu agentúra AP. Nezvyčajný krok sankcionovania najvyššieho diplomata inej krajiny prišiel mesiac po tom, ako prezident USA Donald Trump podpísal výnos o uvalení sankcií na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.


"Džavád Zaríf realizuje bezohľadnú agendu iránskeho najvyššieho vodcu a na celom svete je hlavným hovorcom tohto režimu," uviedlo americké ministerstvo financií podľa agentúry Reuters. Sankciami sa zmrazí všetok Zarífov majetok v Spojených štátoch alebo majetok kontrolovaný americkými právnickými osobami. Zaríf v reakcii na sankcie na Twitteri uviedol, že nemajú žiadny účinok na neho či jeho rodinu, keďže nemá "žiadny majetok alebo záujmy mimo Iránu"

Iránsky minister zahraničných vecí
Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Nové sankcie majú za cieľ aj obmedziť Zarífovo cestovanie po svete, ale nebudú podľa amerických predstaviteľov postihovať jeho cesty do New Yorku v súvislosti so záležitosťami OSN. K oznámeniu o sankciách voči Zarífovi došlo v období stupňujúceho sa napätia vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktoré začalo opätovne rásť po odstúpení Washingtonu od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe a zostrelení amerického dronu Iránom.      

Iránsky prezident Hassan Rúhání označil finančné sankcie USA voči iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi za "detské". Dodal, že je to ďalšia prekážka v diplomatických vzťahoch medzi krajinami. Rúhání vyhlásil, že Spojené štáty "začali robiť detské veci". Podľa neho USA tvrdia, že chcú rokovať s Iránom a potom uvalia sankcie na Zarífa.


Galéria

Donald Trump Iránsky minister zahraničných vecí

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články