Desať rokov od leteckej katastrofy: Airbus s 228 ľuďmi sa zrútil do Atlantiku, smrť troch Slovákov | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Desať rokov od leteckej katastrofy: Airbus s 228 ľuďmi sa zrútil do Atlantiku, smrť troch Slovákov

Trosky nájdené v Atlantiku
Trosky nájdené v Atlantiku
Zdroj: airdisaster.com, wikipedia.org, mitchellarchives.com
01.06.2019 20:00

RIO DE JANEIRO/PRAHA - Haváriu lietadla Airbus A330-203 spoločnosti Air France, ktorý sa 1. júna 2009 zrútil do Atlantiku pri lete z Brazílie do Francúzska, spôsobili technické i ľudské faktory. Vyplynulo to z vyšetrovania havárie, pri ktorej zahynulo všetkých 228 ľudí na palube, vrátane troch Slovákov. Záverečná vyšetrovacia správa bola zverejnená v júli 2012. Upozorňuje sa v nej na nedostatky vo vybavení lietadla a na nevhodné reakcie vystresovaných pilotov.


Sekundy od tragédie v Bratislave: VIDEO Na dráhe sa takmer zrazili dve lietadlá

Dvojmotorové prúdové lietadlo na linke AF 447 prepravovalo z Ria de Janeiro do Paríža v osudný deň 216 cestujúcich z 34 krajín, predovšetkým Francúzska, Brazílie a Nemecka, a tiež napríklad troch Slovákov. Bolo tu jedno dojča a sedem detí mladších ako 12 rokov, 82 žien a 126 mužov. Z dvanástich členov posádky bolo 11 z Francúzska a jeden z Brazílie.

Desať rokov od leteckej

Katastrofa letu 447 Air France sa podľa správy začala tým, že prestali kvôli náhlej námraze riadne fungovať snímače rýchlomerov, takzvané Pitotove sondy. To viedlo k dočasnej nejasnosti ohľadom rýchlosti lietadla. Dvaja piloti, ktorí lietadlo riadili, nepochopili, že sa nachádzajú v situácii, keď sa blíži úplná strata kontroly nad strojom.

Desať rokov od leteckej

Stroj letel v tej chvíli v nadmorskej výške okolo 10.668 metrov a bol riadený autopilotom, ktorý sa však po strate indikátorov rýchlosti sám náhle vypol. Lietadlo potom ručne pilotoval tridsaťdvaročný a najmenej skúsený z troch pilotov.

Desať rokov od leteckej

Vyšetrovací úrad na základe svojich zistení zdôraznil potrebu školiť a cvičiť pilotov, aby lepšie poznali systémy lietadiel a mohli tak riešiť prípadné nezvyčajné situácie.

Nehoda Airbusu A330 je štvrtým najhorším leteckým nešťastím za posledných desať rokov, najviac obetí si vyžiadalo zrútenie malajzijského Boeingu 777 z letu MH17 s 298 ľuďmi na palube v júli 2014 pri dedine Hrabovo na východe Ukrajiny v oblasti ovládanej proruskými separatistami. Podľa ukrajinských úradov bolo lietadlo zostrelené protilietadlovou raketou, zo zodpovednosti za túto haváriu, ktorú nikto neprežil, sa navzájom obviňujú separatisti a ukrajinské vládne sily.


Galéria

Trosky nájdené v Atlantiku

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
VIDEO: YouTube/Aircraft investigations/miamitab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články