°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Päť rokov od zostrelenia letu MH17: EÚ vyzvala Rusko na prevzatie zodpovednosti

Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong
17.07.2019 12:27

BRUSEL/MOSKVA - Päť rokov po zostrelení malajzijského dopravného lietadla nad oblasťou bojov na východnej Ukrajine vyzvala Európska únia Rusko, aby prevzalo zodpovednosť za tragédiu. EÚ plne dôveruje práci vyšetrovacej komisie v Holandsku, uvádza sa v stanovisku, ktoré v stredu zverejnilo zastupiteľstvo Únie v Moskve. Pri tragédii zo 17. júla 2014 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube, pripomína agentúra DPA.


Rusko dosiaľ odmieta akúkoľvek zodpovednosť za zostrelenie letu MH17. V júni vyšetrovacia komisia v Holandsku uviedla mená štyroch podozrivých, ktorí mali byť zodpovední za zostrelenie. Podľa vyšetrovateľov zostrelili lietadlo smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru separatisti v oblasti bojov v Donbase na východe Ukrajiny. Na lietadlo mali vystreliť strelu ruským raketovým systémom BUK.

Fotografia zhotovená 23. júla 2014. Malajzijskí vyšetrovatelia spolu s členmi misie OBSE na Ukrajine preskúmali kus havarovaného letu leteckých spoločností Malaysia Airlines
Päť rokov od zostrelenia
Zdroj: SITA/AP Photo/Dmitry Lovetsky, File

Krvavý konflikt medzi ukrajinskými vládnymi jednotkami a separatistami podporovanými z Ruska tým podľa DPA získal medzinárodnú dimenziu. Pri konflikte doposiaľ zahynulo okolo 13.000 ľudí, vyplýva z údajov OSN.

Európska únia uistila o svojej podpore pre snahy dosiahnuť spravodlivosť v záujme obetí a pozostalých. Súčasne vyzvala Rusko, aby spolupracovalo s vyšetrovateľmi. Súdny proces v kauze by sa mal začať v Holandsku v marci 2020. O vydanie podozrivých vyšetrovatelia nežiadajú, pretože by to neumožňovala legislatíva Ruska a Ukrajiny.

V Donecku sa konalo zhromaždenie na pamiatku obetí letu MH17

Smútočné zhromaždenie na pamiatku 298 cestujúcich a členov posádky lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa zrútilo pred piatimi rokmi počas letu nad východom Ukrajiny, konalo sa v stredu v Donecku - metropole samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Informovala o tom agentúra RIA Novosti s tým, že na zhromaždení sa zúčastnilo približne 500 ľudí vrátane lídra DĽR Denisa Pušilina.

Pušilin vo svojom príhovore vyhlásil, že katastrofa súvisiaca s letom MH17 a lietadlom Boeing-777 "nebola náhodná", ale šlo "o provokáciu režimu v Kyjeve". Uviedol, že Ukrajina sa uplynulých päť rokov snaží zvaliť vinu za tragédiu na hnutie odporu na východe Ukrajiny a na Rusko. Obvinil Ukrajinu z klamstiev a falšovania faktov a zdôraznil, že "neexistuje nijaký dôkaz, že by sme s tým mali niečo spoločné".

Odpočet svojho vyšetrovania pri príležitosti piateho výročia tragédie zverejnila v stredu aj ukrajinská tajná služba SBU. Zistila napríklad, že do prepravy raketového systému BUK - ktorým bol podľa vyšetrovateľov zostrelený Boeing-777 - z Ruska do Donbasu a späť bolo zapojených viac ako 150 ľudí.

SBU tiež spoločnému medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu odovzdala "obrovské množstvo dôkazov, ktoré umožňujú reprodukovať okolnosti trestného činu a identifikovať osoby zapojené do tohto teroristického činu," uvádza sa v stanovisku zverejnenom tlačovou agentúrou UNIAN. 

Vo vyhlásení sa zároveň konštatuje, že v súčasnosti už vyšetrovanie "určilo presný čas a trasu, po ktorej bol ilegálne premiestnený samohybný palebný systém protilietadlového raketového systému BUK z územia Ruskej federácie na Ukrajinu.

Desať rodín, ktorých príbuzní pri havárii malajzijského lietadla zahynuli, vyzvali listom ruské úrady vrátane najvyšších, aby začali spolupracovať s medzinárodným vyšetrovaním, prevzali zodpovednosť za haváriu letu MH17 a prestali klásť odpor a "rozsievať lži". S odvolaním sa na spravodajský server RBK-Ukraina o tom informoval denník Novaja gazeta. Túto výzvu podpísalo šesť rodín z Austrálie, tri z Malajzie a jedna z Nového Zélandu.


Galéria

Fotografia zhotovená 23. júla

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články