Streda1. máj 2024, dnes je Sviatok práce,

Ako držitelia Nobelových cien utrácajú finančnú časť ocenenia?

Nobelovu cenu za medicínu za rok 2013 získali dvaja americkí vedci James Rothman a Randy Schekman spoločne s Nemcom Thomasom Südhofom.
Nobelovu cenu za medicínu za rok 2013 získali dvaja americkí vedci James Rothman a Randy Schekman spoločne s Nemcom Thomasom Südhofom. (Zdroj: TASR)

ŠTOKHOLM - Držitelia Nobelových cien často prejavujú rovnakú dávku vynaliezavosti, pokiaľ ide o míňanie finančnej časti ocenenia, akú vložili do práce, ktorá im "Nobelovku" vyniesla.

Napríklad keď sir Paul Nurse v roku 2001 získal Nobelovu cenu za medicínu, rozhodol sa vylepšiť si motorku. Jeho kolega, laureát z roku 1993 Richard Roberts, si zase pred domom nechal urobiť ihrisko na kroket. A rakúska spisovateľka Elfriede Jelineková, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru za rok 2004, uviedla, že cena pre ňu znamená "finančnú nezávislosť ".

Tohtoročné udeľovanie Nobelových cien začne dnes cenou za medicínu a o týždeň neskôr skončí udelením ceny za ekonómiu. Akonáhle opadne pozornosť médií, skončia formálne povinnosti a ceremónie, budú sa musieť tohtoroční laureáti Nobelových cien rozhodnúť, za čo a ako minú získaných osem miliónov švédskych korún.

A súdiac podľa minulých skúseností, stať sa môže čokoľvek. Niekedy peniaze darujú na charitu alebo vedecký výskum, ale to rozhodne neplatí všeobecne. Výkonný riaditeľ Nobelovej nadácie Lars Heikensten povedal, že medzi laureátmi obvykle neprevláda nakupovací trend. "Myslím, že to veľa závisí od krajiny, z ktorej pochádzajú, na ich osobných financiách... na tom, aký príjem mali v čase, keď cenu získali, a ako na tom v živote boli, " citovala ho agentúra AFP.

Obľúbenou voľbou sú však nehnuteľnosti, prinajmenšom medzi tými, ktorí boli ochotní prezradiť, za oč peniaze utratili. Finančné ohodnotenie ceny vyzerá ako kopa peňazí, ale často sa o ne delí niekoľko víťazov, čo znižuje ich "nobelovskú kúpnu silu" .

Wolfgang Ketterle z Massachusettského technického inštitútu ( MIT ), ktorý sa o cenu za fyziku v roku 2001 delil s dvoma kolegami, svoj ​​podiel venoval na dom a vzdelanie svojich detí. "Pretože v USA ide polovica na dane, veľa mi toho nezostalo, " povedal. Phillip Sharp, americký spoluvíťaz Nobelovej ceny za medicínu v roku 1993, sa rozhodol peniaze minúť na sto rokov starý dom.

"Vzal som tie peniaze a kúpil si o trochu väčší dom... je to nádherné staré miesto. Peniaze sú príjemnou súčasťou ocenenia, ale hlavnou časťou ceny je uznanie, " dodal. Rozhodovanie, ako peniaze minúť, môže nejakú dobu trvať, pretože novopečení laureáti sú spočiatku zaplavovaní ponukami na účasť na stretnutiach, prednáškach či rôznych inauguráciach. "Nemal som čas o tých peniazoch premýšľať . Na môj čas bola kladená kopa požiadaviek, " povedal Serge Haroche, ktorý je spoločným víťazom ceny za fyziku v roku 2012.

Dodal ale, že sa pravdepodobne poobzerá po nejakej nehnuteľnosti. Pre víťaza Nobelovej ceny za mier býva rozhodovanie užšie vymedzené. Táto cena zvyčajne smeruje k politikom, organizáciám či aktivistom, ktorí sú viac vystavení zrakom a dohľadu verejnosti. Mnohí, ako napríklad americký prezident Barack Obama v roku 2009 alebo Európska únia v roku 2012, získané peniaze venovali na charitu. Ďalší podporili vlastné projekty: bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari uviedol, že bude financovať skupinu na riešenie konfliktov, ktorú sám vytvoril.

Bangladéšsky ekonóm Muhammad Junus, ktorý je zakladateľom banky Grameen, sľúbil zo svojej ceny v roku 2006 financovať očnú kliniku a podnik poskytujúci dostupné jedlo chudobným.

Banka Grameen poskytuje takzvané "mikroúvery" , ktoré majú pomôcť chudobným ľuďom začať vlastné podnikanie a dostať sa z biedy. Z tohto charitatívneho trendu existuje jedna zásadná výnimka.

Americký prezident Woodrow Wilson získal cenu v roku 1920, peniaze ale nechal vo švédskej banke, aby k nim nabiehali úroky. Zjavne sa bál, ako bude vyzerať jeho život po odchode do dôchodku v čase, keď bývalí prezidenti nedostávali žiadnu penziu, ako uvádza jedna z biografií.

Nejskúpejší na informácie, pokiaľ ide o plány, čo urobiť so získanými peniazmi, sú držitelia Nobelovej ceny za literatúru. "Dokonca aj keď sú držitelia Nobelovej ceny dobre známi, nezarábajú si písaním príliš veľa peňazí, " vyhlásila odborníčka na literatúru Anna Gunderová.

A zatiaľ čo im získané peniaze môžu na niekoľko rokov zaistiť finančné zabezpečenie  aby mohli v pokoji písať, z krátkodobého hľadiska majú často opačný efekt, dodala Gunderová. "Skutočne im zmenia kariéru. Počas prvého roka po získaní ceny obvykle píšu menej, ale po roku alebo dvoch zase pokračujú, " povedala .

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu