Hlasovanie britských poslancov znie jednoznačne: Mayová by mala radšej zatvoriť oči | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Hlasovanie britských poslancov znie jednoznačne: Mayová by mala radšej zatvoriť oči

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein
10.12.2018 17:40

LONDÝN - Ak by sa hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite uskutočnilo v pondelok, za dohodu by hlasovalo 187 poslancov, zatiaľ čo 418 zákonodarcov by bolo proti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala spravodajská televízia Sky News.


Za Mayovej dohodu o odchode Británie z EÚ by hlasovalo 183 poslancov premiérkinej Konzervatívnej strany a štyria nezávislí poslanci. Proti dohode by hlasovalo 103 konzervatívcov, desiati poslanci severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), s ktorých podporou konzervatívci vládnu, 249 labouristov, 35 poslancov Škótskej národnej strany (SNP), 11 liberálnych demokratov, päť nezávislých poslancov, jeden Zelený a štyria poslanci za strany Plaid Cymru (Waleská strana). Parlament by teda podľa Sky News dohodu jednoznačne odmietol. 

Premiérka Theresa Mayová prostredníctvom svojej hovorkyne vyhlásila, že hlasovanie o dohode s Bruselom sa uskutoční, ako bolo naplánované, teda v utorok 11. decembra. Kancelária premiérky však uviedla, že Mayová ešte v pondelok o 16.30 h SEČ vystúpi v parlamente. Podľa zdroja Sky News premiérka chce hovoriť o odklad hlasovania o dohode o brexite.

Mayová odložila hlasovanie

Britská premiérka Theresa Mayová odložila kľúčové hlasovanie o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktoré sa malo uskutočniť v britskom parlamente v utorok. Mayová to v pondelok oznámila poslancom Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva. Zároveň priznala, že ak by sa o brexite hlasovalo už v utorok, "bol by odmietnutý výrazným rozdielom hlasov".

Mayová si predstavuje, že sa jej podarí poslancov ešte presvedčiť, a práve tomu sa plánuje venovať v najbližších dňoch. O brexite chce dať hlasovať až po tom, keď mu zaistí medzi poslancami dostatočnú podporu. Podľa agentúry Associated Press (AP) by bol síce neúspech hlasovania pre Mayovú porážkou, ale aj krok, pre ktorý sa nakoniec rozhodla, teda odloženie hlasovania, pre ňu znamená len "ďalšie poníženie". Podľa predsedu opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna už Mayová "stratila kontrolu nad udalosťami" a britská vláda sa nachádza "v úplnom chaose".

Proti dohode o brexite, ktorú Mayovej vláda po niekoľko mesiacov trvajúcich komplikovaných vyjednávaniach dohodla s predstaviteľmi EÚ, sa medzi britskými politikmi zdvihla mohutná vlna odporu. Protestujú proti nemu najmä labouristi, ktorí dúfajú, že chaos okolo brexitu by mohol viesť až k pádu vlády. Proti podobe brexitu, tak ako ho Mayová vyjednala s EÚ, sa však stavajú nielen samotní odporcovia brexitu, ale aj tí, ktorí si ho predstavovali inak - napríklad stále vplyvný bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.

Z Downing Street prichádzajú v posledných hodinách protirečivé informácie v súvislosti s možným opätovným otvorením dohody o brexite a jej prípadnou zmenou. Na jednej strane britská vláda a tiež EÚ takéto niečo vylučuje, na druhej strane sa objavili informácie, že Londýn sa už začal zaujímať o to, či by dohodu predsa len nešlo znovu otvoriť.

Líder labouristov Corbyn v pondelok Mayovú vyzval, aby sa "vrátila do Bruselu" a vyrokovala tam zmysluplnejšiu zmluvu o brexite, a ak to nedokáže, aby vypísala nové voľby. "My dnes nemáme funkčnú vládu," vyhlásil Corbyn.

Na Corbyna sa v pondelok prostredníctvom Twitteru obrátila aj veľmi populárna predsedníčka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeon, ktorá jeho boj za vyhlásenie predčasných volieb podporila. "Ak labouristi, ako oficiálny predstaviteľ opozície, navrhne zajtra (v utorok) hlasovanie o vyslovení nedôvery tejto nekompetentnej vláde, SNP to podporí. Potom môžeme spoločne pracovať na tom, aby sme dali ľuďom možnosť stopnúť brexit v druhom referende," napísala Sturgeon.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články