Súd rozhodol: Škótsky parlament zákonom o brexite čiastočne prekročil svoje právomoci | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Súd rozhodol: Škótsky parlament zákonom o brexite čiastočne prekročil svoje právomoci

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein
13.12.2018 15:55

LONDÝN/EDINBURGH - Škótsky parlament čiastočne prekročil svoje kompetencie, keď schválil návrh legislatívy o tzv. brexite, ktorý mu zaistí všetky doterajšie právomoci i po tom, ako Británia vystúpi z Európskej únie. Rozhodol o tom vo štvrtok britský najvyšší súd, informovala agentúra Reuters.


Britská vláda sa ešte v apríli obrátila na najvyšší súd so žiadosťou, aby rozhodol, či sú zákony o zachovaní regionálnych právomocí po brexite, ktoré schválili parlamenty v Škótsku i Walese, v súlade s britským ústavným poriadkom. Podľa Londýna by totiž tieto návrhy mohli spôsobiť právny zmätok. Najvyšší súd vo štvrtok rozhodol, že časťami v marci schváleného návrhu prekročil škótsky parlament svoje kompetencie. Kauza ešte viac podčiarkla krehké vzťahy Londýna s Edinburghom, ktoré sa pre brexit v ostatnom čase ešte viac vyhrotili, priblížil Reuters.

Regionálne právomoci Škótska a Walesu v oblastiach, ako sú rybolov a poľnohospodárstvo, ktoré boli doteraz v kompetencii Bruselu, majú po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ prejsť pod britský parlament v Londýne, priblížila agentúra Reuters. Väčšina Škótov hlasovala v referende z roku 2016 za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ a mnohí sú teraz pobúrení dohodou o odchode z EÚ, ktorú dosiahla britská premiérka Theresa Mayová.​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články