BRATISLAVA – Ešte v prvom štvrťroku tohto roka by sa mohlo začať s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Projekt v hodnote 2,386 miliardy eur bez DPH, ktorý predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania za strategickú investíciu, však vyvolal vášne a obavy miestnych obyvateľov a chatárov. Medzi nimi je aj legendárny bývalý hokejový brankár Ján Lašák, ktorý aktuálne stojí na čele odporu.
Aktualizované 13:15 Minister životného prostredia tvrdí, že výstavba novej prečerpávacej vodnej elektrárne v lokalite Málinec by zasiahla maximálne päť chatiek a jedno družstvo. Podľa Tarabu rezort neplánuje vyvlastňovať majetky, ale ešte preskúma, či by sa projekt dal upravit tak, aby sa vyhol zásahu do týchto pozemkov.
Elektráreň by mala mať návratnosť investície 5 až 7 rokov a priniesť miliardy eur do regiónu. Projekt má byť financovaný zo zdrojov Vodohospodárskej výstavby. Ministerstvo teraz podľa Tarabu pripravuje štúdiu realizovateľnosti.
Sledujeme naživo: Tlačový brífing životného prostredia SR
Cieľom investičného projektu Prečerpávacia vodná elektráreň Málinec je vytvorenie sekundárneho hydroenergetického potenciálu existujúcej vodárenskej nádrže Málinec, a to modernizáciou tejto nádrže prepojením s novou hornou nádržou pri Detvianskej Hute v katastrálnom území Látky a Cinobaňa.
Ministerstvo životného prostredia projekt obhajuje tým, že prispeje k rozvoju energetickej infraštruktúry Slovenska a zvýši energetickú bezpečnosť krajiny. "Realizácia projektu môže zabezpečiť efektívne využitie obnoviteľných zdrojov energie a zvýšiť akumulovaný objem vody na vodárenské účely či posilniť protipovodňovú ochranu,“ uviedol rezort v predkladacej správe.
Nedostatočný čas na dialóg
Opozičná poslankyňa Tamara Stohlová (PS) v reakcii na projekt upozornila, že čas na potrebné diskusie so samosprávami a s miestnymi ľuďmi nie je dostatočný. "Taraba projekt plánuje označiť za strategickú investíciu, čo by úplne rozviazalo ruky jemu aj investorom. Na pripomienkovanie vyhradil šesť dní. Šesť dní, ktoré majú rozhodnúť o životoch týchto ľudí. Ak bude projekt označený za strategický, neprebehne žiadna diskusia o tom, či majú vynaložené miliardy zmysel. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude len fraška. A investor získa predkupné právo. Môže dokonca začať realizovať prípravné práce na pozemkoch miestnych obyvateľov," povedala Stohlová.
V tejto súvislosti vyzýva v mene opozičného hnutia ministra Tarabu na okamžité zastavenie premeny projektu vodnej elektrárne Málinec na strategickú investíciu. Šéf rezortu životného prostredia podľa nej musí povoliť debatu o sociálnych, ekonomických aj environmentálnych dosahoch projektu.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada zastavenie procesu výstavby. Spustila preto hromadnú pripomienku. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovali poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Karol Galek, Alojz Hlina a poslankyňa Mária Kolíková (všetci SaS). Kritizovali, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) plánuje vyhlásiť strategickú investíciu na spomínaný projekt bez predchádzajúcej diskusie s dotknutými subjektmi.
"Nemáme pripomienky, že tam chceme niečo zmeniť alebo upraviť. Žiadame, aby ten proces bol zastavený, aby nepokračoval, respektíve, ak sa ho Ministerstvo životného prostredia SR nechce vzdať, aby pokračoval štandardnou normálnou formou," uviedol Dostál. Strana pritom kritizovala, že návrhu je v skrátenom legislatívnom konaní. Takisto, že je v rozpore s územným plánom samosprávneho kraja. Na danom území je podľa Galeka naplánovaná výstavba domov a viaceré tam už stoja. Rovnako sa tam podľa neho nachádza poľnohospodárske družstvo a viacerí ľudia by tak prišli o bydlisko či prácu.
Zlomený Lašák má strach, že príde o milovanú chalupu
Medzi hlasných kritikov projektu patrí aj bývalý reprezentačný brankár Ján Lašák, ktorý vyrastal práve v tejto oblasti a má k nej hlboký osobný vzťah. Vo svojom emotívnom vyjadrení na sociálnych sieťach upozornil, že výstavba elektrárne by nenávratne poškodila jedinečné prírodné prostredie, ktoré je pre mnohých domovom.
„Hovoríme o nádhernej prírode, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mama od mala drela ako mulica a kde som sa ja učil prvým skutočným hodnotám v živote. Po kariére si tam opravujem chalupu už štyri roky. A zrazu sa len tak dozviem, že mi to idú zobrať. Som hrdý Slovak, pyšný ma našu krásnu krajinu a ľudí. Ale je možné, že už nebudem. Takto sa veci proste nerobia. A netvárme sa, že ministerstvu ide o dobru vec,“ uviedol Lašák.
Zdôraznil, že ľudia v regióne sa plánujú proti projektu spojiť a bojovať za jeho zastavenie. „Teraz sa spájame, aby sme proti tomu bojovali. Ľudia z lazov, čo chovajú kravy, chatári, ktorí si zveľaďujú svoje miesta, rodičia, ktorí tu chcú vychovávať deti v správnych hodnotách. My, národne cítiaci ľudia, ideme bojovať,“ napísal Lašák.
Obyvatelia spustili petíciu
Projekt by mimoriadne negatívne ovplyvnil aj obľúbenú Farmu pod Poľanou, ktorá je známa svojím ekologickým prístupom k hospodáreniu a popularizáciou tradičného vidieckeho života, pričom na sociálnych sieťach oslovuje desaťtisíce sledovateľov. „Toto riešime posledné 2 dni, kedy sme sa náhodou dozvedeli, že naša časť obce má skončiť pod vodou kvôli nezmyselnému a extrémne predraženému projektu našej vlády,“ napísali na sociálnej sieti.
Obyvatelia dotknutých obcí preto spustili petíciu proti schváleniu strategickej investície, ktoré do dnešného dňa podpísalo viac ako 6-tisíc ľudí. “ Projekt nebol konzultovaný s dotknutými obcami, ich obyvateľmi, ani s vlastníkmi dotknutých nehnuteľností, pritom sa týka oblasti, ktorá je využívaná a obľúbená u širokej verejnosti na športové a rekreačné účely, ale aj na podnikateľské aktivity a bývanie. Touto petíciou vyjadrujeme nesúhlas s realizáciou projektu v uvedenej lokalite a žiadame, aby sa od jeho realizácie upustilo,“ uvádza sa v nej.