BRATISLAVA - Obava a odpor obyvateľov pokračuje. Projekt prečerpávacej elektrárne Málinec, ktorý minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) označil za najväčšiu príležitosť pre stredné Slovensko, vzbudzuje naďalej vášne. Zasiahnuť má viacero pozemkov a známu obľúbenú Farmu pod Poľanou. Viac ako 20-tisíc ľudí sa preto podpísalo pod hromadnú pripomienku.
Projekt prečerpávacej elektrárne Málinec, ktorý je aktuálne vo fáze štúdie realizovateľnosti, sa stretol s obavami i odporom, spustená je aj petícia za jeho zastavenie, ktorá má už takmer 18-tisíc podpisov. K situácii sa vyjadril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, ktorý odmieta rozoštvávanie verejnosti a hovorí, že samosprávy majú právo na férový prístup. Tarabovi podľa Luntera nevyšiel zámer výstavbu utajiť a vylúčiť z procesu dotknutú verejnosť. Konštatoval, že v normálnom svete by bola vysvetľovacia kampaň to úplne prvé, čo by zodpovedný politik robil.
Minister životného prostredia tvrdí, že výstavba novej prečerpávacej vodnej elektrárne v lokalite Málinec by zasiahla maximálne päť chatiek a jedno družstvo. Podľa Tarabu rezort neplánuje vyvlastňovať majetky, ale ešte preskúma, či by sa projekt dal upravit tak, aby sa vyhol zásahu do týchto pozemkov. Na strane odporu je aj legendárny hokejista Ján Lašák, ktorého sa má tiež nový projekt dotknúť.
Opozícia tiež v tejto súvislosti uviedla, že minister pripomienkovacie konanie bez vysvetlenia skrátil. Opozičná poslankyňa Tamara Stohlová (PS) upozornila, že niektorí miestni obyvatelia mali zlú skúsenosť už pri výstavbe vodnej nádrže Málinec. Na vysťahovanie podľa nej dostali 15 dní a následne od štátu nedostali spravodlivé odškodné.
Viac ako 20-tisíc podpisov pod hromadnou pripomienkou
Napriek krátkemu času sa viac ako 20-tisíc ľudí podpísalo pod hromadnú pripomienku proti zámeru prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec ako strategickej investície. Na hromadnú pripomienku je potrebných 500 podpisov, aby rezort s navrhovateľmi rokoval. Mimoparlamentná strana Demokrati ju odovzdala na podateľni rezortu životného prostredia.
"Žiadame o stiahnutie materiálu, pretože ak sa elektráreň, o ktorej doteraz nikto nepočul stane realitou, pôjde o porušenie základných ľudských práv vlastníkov tamojšej či už pôdy alebo majetkov a porušenie ochrany prírody. V prípade, ak to aj napriek tomu vláda schváli, pôjdeme o level vyššie a obrátime sa na Ústavný súd," hovorí Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na rezorte životného prostredia, ktorý už vedie právne konzultácie s dotknutými občanmi, ktorí žiadajú o pomoc.
Kiča podotýka, že tento zámer bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania len na 5 pracovných dní. "Je to veľký podvod k miestnym ľuďom," vyhlásil Kiča s tým, že tu nejde len o 5 chatiek ale projekt sa dotýka stovky ľudí, ktorí ním budú zasiahnutí. "Je to fatálne ohrozenie ich doterajších životov. Zveľaďovali si domy, usadlosti, farmy a toto všetko chcel minister Taraba behom piatich dní potichu predložiť na vládu," dodal.
Z ich domovov sa stali bezcenné nehnuteľnosti
Dopĺňa, že tento "škandalózny zámer" nebol vôbec prerokovaný s okolitými obcami aj napriek tvrdeniam ministra, že sa to viac ako pol roka pripravovalo. Podľa jeho slov aj experti ekonomické opodstatnenie tohto zámeru spochybňujú. Upozornil aj na spôsob, akým komunikuje vláda s občanmi a prirovnal to k minulému režimu a aj na to, že okamžite došlo k "znehodnoteniu nehnuteľností, ktoré v tomto regióne sú", čo považuje za veľmi nespravodlivé voči miestnych obyvateľom.
"Stovky zasiahnutých ľudí sú posledné dni vystavení existenčnej neistote, namiesto venovania sa bežným starostiam musia viesť zápas o svoje domovy. Z domov a fariem, ktoré si mnoho rokov zveľaďovali, sú prakticky bezcenné nehnuteľnosti. Veď kto by už len kupoval usadlosť, ktorú chce štát zatopiť? Tento Damoklov meč bude nad Čechánkami a okolím visieť desiatky rokov, bez ohľadu na to, či občania uspejú a Tarabove šialené plány pôjdu k ľadu," dodáva k zámeru Kiča, podľa ktorého miestnym ľuďom okamžite a trvale znehodnotil majetok.
Minister podľa Naďa klamal v priamom prenose
Za ďalší mimoriadny problém tohto zámeru považuje "ohrozenie zdroja pitnej vody". "Vodná nádrž Málinec je vodárenskou nádržou a slúži na zásobovanie celého Podpoľania až po obyvateľov Lučenca pitnou vodou. Nevieme o tom, že by v takomto obrovskom rozsahu bol zlúčiteľný zámer prečerpávacej vodnej elektrárne so zásobovaním pitnou vodou. Tieto dva zámery sa vylučujú," tvrdí Kiča s tým, že zásobovanie pitnou vodou je nadradené nad akékoľvek zámery.
Predseda Demokratov Jaroslav Naď dodal, že sa v piatok (7. 2.) zúčastnili stretnutia s občanmi a so starostami štyroch dotknutých obcí. Prezradili, že ministra Tarabu pred jeho piatkovou tlačovou konferenciou informovali o reálnych dopadoch tohto zámeru. "To znamená, že minister Taraba na tlačovej konferencii bohapusto a priamo klamal. Veľmi dobre vedel, že sa to netýka len nejakých piatich chát a že sa to dotýka množstva ľudí," uviedol Naď s tým, že minister klamal aj v tom, že starostovia sú z tohto zámeru nadšení, no pritom sú proti. Okrem toho podľa Naďa Taraba vedel od predstaviteľky VÚC Banskobystrického samosprávneho kraja, že to je v príkrom nesúlade s územným plánom. Naď avizoval, že chce aj za pomoci opozičných strán vysloviť ministrovi Tarabovu v parlamente nedôveru.
Podľa Tarabu ide o najväčšiu príležitosť pre stredné Slovensko
Plánovaná vodná elektráreň Málinec je podľa ministra Tarabu najväčšia ekologická a ekonomická príležitosť pre stredné Slovensko, ktorá by z Podpoľania urobila jeden z najbohatších kútov Slovenska. Konštatuje to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Podotýka, že prínosy projektu sú v miliardách eur a pozdvihnú životnú úroveň Slovenska. Miestnym obyvateľom plánuje takisto predstaviť prepočty podľa variantu projektu, ktorý sa ukáže najvhodnejší. Súčasťou projektu by malo byť aj vybudovanie kanalizácií či vodovodov. Vyžiadalo by si to podľa neho "len" odškodnenie piatich rodín s piatimi chatkami a jedného družstva, pre ostatných by to však znamenalo rozvoj turizmu a bohatstvo.
archívne video
Vodnú prečerpávaciu stanicu označuje minister za to najekologickejšie, čo sa dá postaviť. Poukazuje na to, že jej výkon by bol dvakrát väčší ako výkon elektrárne Mochovce a štyrikrát väčší ako Gabčíkova, pričom "jediné, čo ľudia vidia, je jedno jazero". Pripomína, že najväčší dopyt na trhu je v súčasnosti po stabilizačnej elektrine, ktorú Slovensko vie predávať za vysoké ceny. Práve na to sú prečerpávacie stanice. Rakúsko ich má podľa neho v lone prírody a obcí sedem. Na Slovensku je podľa jeho vyjadrení šesť vhodných profilov na výstavbu prečerpávacích elektrární, Málinec je najvhodnejší projekt podľa geológov a vodohospodárov.
"Ak sa samospráva a vyšší územný celok postaví proti tomu, aby do regiónu prišli miliardy, ktoré na podielových daniach prinesú každoročne veľké peniaze do rozpočtov obcí, ak povie samospráva, že nechce, aby ľudia mali prácu, ale aby tam radšej bola chudoba, je to, samozrejme, ich právo," odkázal na sociálnej sieti.