Pondelok, 29. máj 2023. Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

AKTUÁLNE Je rozhodnuté! Adam Puškár, obvinený z vraždy Daniela Tupého, ide do väzby

O väzbe pre Adama Puškára, obvineného v prípade vraždy Daniela Tupého, rozhoduje Okresný súd Bratislava V. Galéria fotiek (4)
O väzbe pre Adama Puškára, obvineného v prípade vraždy Daniela Tupého, rozhoduje Okresný súd Bratislava V.
Zdroj: Topky/Maarty

BRATISLAVA - Prípad 17-rokov starej vraždy Daniela Tupého ožil. Počas týždňa bol zo skutku obvinený bratislavský advokát Adam Puškár a vyšetrovateľ ako aj prokurátorka chcú, aby bol stíhaný vo väzbe. Bratislavský okresný súd vo veci rozhoduje dnes od 11. hodiny.


Aktualizované 16:07 Okresný súd Bratislava V. zobral Adama Puškára do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať bratislavský krajský súd. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. "Sudca pre prípravné konanie vyzýva širokú verejnosť na rešpektovanie prezumpcie neviny obvineného a najmä na zdržanlivosť pri informovaní o tejto trestnej veci. A to aj vrcholných predstaviteľov Policajného zboru," povefal zároveň. 

Video: Puškár, obvinený z vraždy Daniela Tupého, ide do väzby, rozhodnutie nie je právoplatné 

Prokurátorka Soňa Juríčková odmietla, že by Adama P. usvedčovalo iba jedno svedectvo. "Ak by tam bola len jedna svedecká výpoveď, určite by som neakceptovala vznesenie obvinenia a nepodávala by som návrh na vzatie do väzby," dodala s tým, že všetky ostatné skutky okrem vraždy sú už v tomto prípade premlčané.

Video: Obhajca Ellinger: To, že bol Puškár na mieste činu, sa nedá vyvrátiť, klient trvá na nevine

Obvinený zatiaľ k stíhanému skutku nevypovedal. "Nebolo nám doteraz umožnené nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu. Nie sme oboznámení s tým, čo sa mu presne kladie za vinu," zdôvodnil obhajca Michal Ellinger. Uviedol, že jeho klient trvá na svojej nevine. Nedá sa však podľa neho vyvrátiť, že sa Adam Puškár nachádzal na mieste činu. Vzatie advokáta do väzby má za následok pozastavenie výkonu advokácie.

Video: Prokurátorka Soňa Juríčková: Existovala obava, že by sa Puškár vyhýbal úkonom trestného konania

Puškár bol počas týždňa zadržaný a následne aj obvinený v prípade vraždy Daniela Tupého. Prokurátorka pre neho žiada kolúznu a útekovú väzbu. Okrem Puškára nie je v súvislosti s vraždou Daniela Tupého zadržaná žiadna ďalšia osoba. Zvyšných zadržaných polícia prepustila. 

Video: Policajná eskorta priviezla Adama Puškára na súd, kde sa rozhodne o jeho väzbe. 

K vražde došlo 4. novembra 2005 na bratislavskom Tyršovom nábreží, nachádzajúcom sa na petržalskom brehu Dunaja. Proti Puškárovi má vypovedať svedok. O tom, čo má byť obsahom uznesenia vyšetrovateľa informovala TV Markíza.  Partiu študentov mala napadnúť skupina neonacistov. Tá sa mala za týmto účelom schádzať pravidelne – do ulíc mali vyrážať každý víkend s cieľom pobiť sa.

O väzbe pre Adama
Galéria fotiek (4)
O väzbe pre Adama Puškára, obvineného v prípade vraždy Daniela Tupého, rozhoduje Okresný súd Bratislava V.
Zdroj: Topky/Maarty

O väzbe pre Adama
Galéria fotiek (4)
O väzbe pre Adama Puškára, obvineného v prípade vraždy Daniela Tupého, rozhoduje Okresný súd Bratislava V.
Zdroj: Topky/Maarty

Na miesto činu mali v osudný deň prísť na troch autách. V jednom z nich sa nachádzal aj spomínaný svedok. Bitka sa mala strhnúť krátko na to, ako zaparkovali. Svedok opísal, ako v bitke natrafil na Puškára, ktorý mal päsťou udierať neznámeho muža. Obeť mala ležať na zemi, Puškár stáť nad ňou. Do oblasti hornej časti ležiaceho muža mal Puškár vykonávať opakovaný pohyb zhora nadol. Všetko malo prebehnúť rýchlo, ležiaci muž – študent Daniel Tupý - sa podľa svedka nebránil. Udrieť ho mal potom aj sám svedok. Partia krátko na to z miesta odišla. 

AKTUÁLNE Je rozhodnuté! Adam
Galéria fotiek (4)

Svedok má vypovedať, že keď sa na druhý deň dozvedel o vražde, podozrenie padlo na Puškára, o čom ho mal aj on sám utvrdiť, keď sa mu priznal. Svedok sa vraj v tom čase bál niečo povedať polícii kvôli strachu z pomsty. Po vražde sa mal podľa jeho slov Puškár z partie vytratiť.

O tom, čo sa stalo, sa vraj skupina dlho nebavila. Stať sa tak malo až po rokoch na stretnutí v Devínskej Novej Vsi, kde sa malo o Puškárovi hovoriť ako o tom, kto Tupého dobodal. Puškár chcel podľa uznesenia vedieť, kto ako vypovedá, či koho predvolali. Vraj sa tváril, akoby sa ho to netýkalo.

Už v tom čase mali však existovať dôkazy, že vrahom Tupého je on. Práve na základe nich má vyšetrovateľ v závere uznesenia konštatovať, že svedeckými výpoveďami, ako aj ďalšími dôkazmi bolo jednoznačne preukázané, že všetky uvedené osoby v uznesení sa po predchádzajúcej dohode dostavili na Tyršovo nábrežie, kde spoločne zaútočili na skupinu ľudí. Je pritom podľa neho preukázané, že na Daniela Tupého zaútočil doposiaľ nezistenou bodnou zbraňou práve obvinený Adam Puškár.

 

AKTUÁLNE Je rozhodnuté! Adam Puškár, obvinený z vraždy Daniela Tupého, ide do väzby

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články