Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Veľký protest pod Kolíkovej oknami: VIDEO Sudcovia a zamestnanci súdov sú na nohách! Tvrdé odkazy a ostré slová

Zdroj: Topky - Ján Zemiar
13.10.2021 13:00

BRATISLAVA – Reforma súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vyvolala v našej justícii hotovú búrku. Nielenže na nej nie je politická zhoda naprieč koalíciou, ale odmietajú ju aj tí, ktorých sa dotkne najvýraznejšie – samotní sudcovia a zamestnanci súdov.


V priebehu niekoľkých dní prebehol pred budovou ministerstva spravodlivosti už druhý protest namierený práve voči zmenám v súdnej mape. Sudcovia a zamestnanci Krajského súdu v Bratislave a siedmich bratislavských okresných súdov totiž s navrhovanou reformou nesúhlasia.

Vvyzbrojení rapkáčmi, trúbkami a transparentmi s nápismi ako "Stop súdnej mape", "Dosť bolo ignorácie" či "Biznis so súdnymi budovami" dali svoj nesúhlas so zmenami hlasne najavo.

"Vyjadrenia, že druhý návrh súdnej mapy vznikol na základe pripomienok vznesených voči prvej súdnej mape, sú nepravdivé. Pre súdy v obvode Krajského súdu Bratislava sa nič nezmenilo. Druhý návrh je identický s prvým a predstavuje zrušenie Krajského súdu v Bratislave. Predstavené zmeny sú len politickým rozhodnutím, nie sú riešením problémov v justícii ani akceptáciou našich pripomienok," vyhlásila podpredsedníčka odborového zväzu Krajského súdu Bratislava Viera Habová.

Veľký protest pod Kolíkovej
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

"Reformu súdnictva treba podľa nás riešiť modernizáciou súdov, výmenou výpočtovej techniky, zdokonaľovaním systémov. To sú prekážky, ktoré bránia v rýchlosti, modernizácii a rozvoju justície. Žiadame vás o stiahnutie celej súdnej mapy," doplnila.

Tvrdenia, že súdy v súčasnosti nefungujú efektívne, odmietla predsedníčka odborového zväzu zamestnancov justície SR Ingrid Vrkočová. Pripomenula množstvo práce zamestnancov súdov a nedostatok pracovníkov. "Je to náročná práca, veľa vecí treba rozhodovať do 24 hodín, ľudia zamestnancom súdov nadávajú," skonštatovala.

Veľký protest pod Kolíkovej
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Sudcovia a zamestnanci súdov tiež tvrdia, že rozporové konania k desiatkam vznesených pripomienok sa konajú v krátkom čase od ich doručenia na ministerstvo. Sú presvedčení, že oboznámenie sa s pripomienkami preto nemohlo byť plnohodnotné.

"Prítomnosťou pred budovou MS chcú sudcovia a zamestnanci súdov vyjadriť svoj nesúhlas s postupom ministerstva vo vzťahu k vyhodnoteniu vznesených pripomienok k návrhu novej súdnej mapy a k ignorovaniu požiadaviek súdov, sudcov a zamestnancov jednotlivých súdov," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Veľký protest pod Kolíkovej
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Kolíková prišla s alternatívami

V budove sa v rovnakom čase uskutočňovali rozporové konania k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vznesené krajskými a okresnými súdmi. 

Ministerka Mária Kolíková zišla pred novinárov až po skončení samoného protestu. "Prišla som aj s novými alternatívami, ale nebola tu snaha rozprávať sa o ďalších kompromisoch, aby sa vyriešili pripomienky. Nebol tu priestor na debatu, napriek mojej snahe. Snahou zástupcov súdov bolo stiahnutie návrhu a až potom sa môžeme baviť o ďalších návrhoch," zhodnotila po dnešnom stretnutí Kolíková.

Témou rozporového konania boli najmä krajské súdy, v rámci ktorých ministerstvo  navrhuje zväčšenie obvodov a zníženie počtu súdov z ôsmich na štyri. "To znamená zachovanie všetkých pracovísk súdov len s tým, že sa zväčšia obvody. Z tohto pohľadu preto neviem, prečo je tu obava zo straty zamestnania," povedala.

Podľa ministerky sa zamestnanci súdov nemusia obávať ani častého cestovania do práce a presunov spisov. Pripomenula, že vo viacerých právnych oblastiach nie je potrebné osobné prejednanie veci. "Neviem tiež, z čoho vyplýva obava, že 300 zamestnancov príde o prácu, je tu skôr vytváraná emocionálna predstava, ktorá nie je v súlade s tým, čo je navrhované," vysvetlila ministerka.  

Zároveň odmietla tvrdenia protestujúcich, že by sa s pripomienkami dostatočne neoboznámila. V najbližšej budúcnosti chce verejnosti predstaviť alternatívy, ktoré by sa mohli zapracovať do súdnej mapy.  

Veľký protest pod Kolíkovej
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Protestné akcie, vyjadrujúce nesúhlas so súdnou mapou, sa uskutočnili zároveň aj vo viacerých iných slovenských mestách.

Reforma predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Vzniknúť majú tiež tri správne súdy.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/VK
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články