Nedeľa, 20. jún 2021. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Ďalšie fiasko so Sputnikom? Práve seniori mali byť najväčšími záujemcami, v čakárni je však len vyše tisíc ľudí!

Dôchodcovia Sputnik zrejme pred expiráciou nezachránia.
Dôchodcovia Sputnik zrejme pred expiráciou nezachránia.
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová, Jakub Kotian
11.06.2021 08:30

BRATISLAVA/ŽILINA - Mali to byť práve oni, ktorí budú najväčším záujemcom o ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V, no nakoniec sa zrejme dočkáme ďalšieho sklamania. Reč je o skupine ľudí nad 60 rokov, ktorí najskôr nemali k Sputniku kvôli nedodaným dokumentom prístup. Tento týždeň sa však už otvorila registrácia aj pre nich, no napriek tomu je v čakárni žalostne málo ľudí.


Aspoň takto čítame situáciu z grafu Veda pomáha, ktoré disponuje štatistikami z čakárne. V tej je aj napriek predchádzajúcim očakávaniam len slabých 1243, čo je mimoriadne nízke číslo, keď vezmeme do úvahy, koľko vakcín štát nakúpil a kedy im končí expirácia.

Ďalšie fiasko so Sputnikom?
Zdroj: vedapomaha.sk

Najväčší záujem (501) je u skupiny 65 až 69 rokov, nasledujú skpiny 60-64 a 70-74. 

Celkový počet ľudí v čakárni (bez obmedzenia veku) je v čakárni aktuálne 4695, čo je aj po podaných prvých Sputnikoch stále nízke číslo. Najväčší záujem evidujú u štyridsiatníkov, a to 557 ľudí v čakárni.

Ďalšie fiasko so Sputnikom?
Zdroj: vedapomaha.sk

Najväčší záujem naďalej pretrváva v okrese Žilina (627 ľudí) a za ňou nasleduje okres Nové Zámky (502 ľudí).  

Ďalšie fiasko so Sputnikom?
Zdroj: vedapomaha.sk

Takýto nízky záujem predstavuje problém aj pre vládu, ktorá ešte za bývalého vedenia Igora Matoviča deklarovala nákup 2 miliónov vakcín, pričom podľa ministra Vladimíra Lengvarského reálne Slovensko nakúpilo len 200-tisíc. Opozícia na čele s Hlasom-SD však už v utorok kritizovala nevýhodnú zmluvu, podľa ktorej však budeme musieť zakúpiť aj zvyšené 2 milióny kusov tejto ruskej vakcíny. V prípade takéhoto nízkeho záujmu aj v budúcnosti môže ísť o vakcíny, ktoré môžu ostať v drvivej väčšine v skladoch.

VIDEO Kritika opozície ohľadom nevýhodnej zmluvy na Sputnik V:

Ministerstvo zdravotníctva v strede tohto týždňa povolilo očkovanie vakcínou Sputnik V aj ľuďom nad 60 rokov. Informovala o tom už v predstihu aj hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Rusko dodalo dokumenty

"Ruská strana doložila potrebné dokumenty, a tak sa záujemcovia o vakcínu starší ako 60 rokov budú môcť v priebehu najbližších dní už hlásiť do čakárne prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk," priblížila hovorkyňa.

Ďalšie fiasko so Sputnikom?
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Vakcínou Sputnik V sa na Slovensku očkuje od pondelka (7. 6.) v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Počas týždňa sa zapojili aj ďalšie vakcinačné centrá v ostatných krajoch.


Galéria

Dôchodcovia Sputnik zrejme pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado ANjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články