Slovákom hrozí nákaza, varujú špičkoví európski vedci! V jahodách je vírus, ktorý spôsobuje žltačku | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Slovákom hrozí nákaza, varujú špičkoví európski vedci! V jahodách je vírus, ktorý spôsobuje žltačku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.10.2018 06:50

BRATISLAVA - Potravinoví inšpektori zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR odporúčajú nekonzumovať mrazené jahody bez dostatočnej tepelnej úpravy pre podozrenie na žltačku typu A. Úrad o tom informoval v piatok 19. októbra na svojej stránke s odvolaním sa na vedecký výskum publikovaný v európskom odbornom časopise Eurosurveillance.


Aktuálne na Slovensku prebieha veľká kontrola mrazených jahôd pre podozrenie na žltačku. ŠVPS SR zverejnila stanovisko k publikovanej správe v európskom vedeckom časopise Eurosurveillance, ktorý sa špecializuje na epidemiológiu.

Mrazené jahody
Zdroj: Getty Images

Rakúski a švédski odborníci zistili, že mrazené jahody pôvodom z Poľska dovezené do Švédska a Rakúska obsahovali vírus, ktorý spôsobuje hepatitídu typu A.

V oznámení pre spotrebiteľov sa ďalej píše, že ŠVPS SR žiadala od rakúskych kontrolných orgánov podrobnosti o dodávkach týchto jahôd do slovenskej obchodnej siete na základe medializovaných údajov. „Do dnešného dňa (19. októbra, pozn. red.) sme podrobnosti o týchto dodávkach nedostali. Rovnako k uvedenej potravinovej kauze doposiaľ nevydala odborné stanovisko pre členské krajiny ani Európska komisia,“ informuje úrad.

Mrazené jahody
Zdroj: Getty Images


Čítajte aj: Čaká nás extra štátny sviatok: Obchody majú výnimku, zistili sme, v ktorých reťazcoch nakúpite


Z uvedeného dôvodu ŠVPS SR zároveň vydáva odporúčanie pre spotrebiteľov, aby nekonzumovali mrazené jahody zakúpené v obchodnej sieti bez ich predošlej tepelnej úpravy. „Vzhľadom na túto situáciu prebieha kontrola v mraziarenských skladoch a v obchodnej sieti spojenej s odberom vzoriek,“ dodal inšpektorát.


Galéria

Ilustračné foto Mrazené jahody Mrazené jahody Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články