Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Údajná teroristka Renáta chce na slobodu: Žiada o zrušenie väzby! Jej obhajca prezradil dôvody

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Facebook/Pohotovostný pátrací tím )

BRATISLAVA – Slovenka Renáta, ktorá čelí vážnemu obvineniu z ohrozenia mravnej výchovy mládeže, založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny a vojnového bezprávia, žiada o zrušenie väzobného stíhania. Za mrežami je od jej februárového príchodu na Slovensko.

Advokát obvinenej Rastislav Urbáni uviedol, že dozorového prokurátora žiadajú o zrušenie väzobného stíhania pre nečinnosť orgánov vyšetrovania v prípade jeho klientky. Upozornila na to TV JOJ. Od zadržania a väznenia jeho klientky podľa neho vyšetrovacie orgány nevykonali žiadne úkony vo vyšetrovaní a väzobné stíhanie nemá zmysel. Samotné obvinenia vníma ako vykonštruované bez akýchkoľvek dôkazov.

Archívne video: Vyjadrenie prokurátora po rozhodnutí súdu o väzbe pre Renátu, ktorá je obvinená z terorizmu

Vyjadrenie prokurátora po rozhodnutí súdu o väzbe pre Renátu, ktorá je obvinená z terorizmu (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Renátu na Slovensko spolu s jej dvomi deťmi priviezol vládny špeciál. Krátko po prílete, 13. februára 2023, bola zadržaná a vyšetrovateľ NAKA podal podnet na jej väzobné stíhanie. Špecializovaný trestný súd v Pezinku 17. februára rozhodol o tom, že pôjde za mreže. Preventívnu a útekovú väzbu pre ňu následne odobril aj Najvyšší súd.  

Údajná teroristka Renáta chce
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Facebook/Pohotovostný pátrací tím)

Syn sa učil strieľať a rezať hlavy

Z uznesenia ŠTS vyplýva, že Renáta sa starala o rodinu a výchovu detí v duchu ideológie ISIS. Svedčiť o tom majú videá pochádzajúce zo získaných elektronických dát, ktoré boli majetkom jej manžela a rodiny. Videá aj fotografie zobrazujú úryvky zo života muža, ženy a ich detí. Sú tam aj bežne ozbrojení muži, oblečení a upravení ako bojovníci salafistických džihádistických organizácií.

Tiež je zaznamenané, že chlapec strieľa z automatickej zbrane za sprievodu mužov. Deti sú tiež zachytené pri hre na popravu špióna ‚nemoslima‘ za sprievodu náboženských oslavných piesní ISIS (nasheed) a tiež je zachytené, ako dievčatko recituje jednotlivé súry Koránu pred ženskou osobou. Podľa prokurátora všetky dôkazy svedčia o tom, že obvinená Renáta úmyselne poskytla svoje deti a hlavne svojho syna indoktrinácii v ideovom systéme ISIS.

Žena mala tiež počas toho, ako bola spolu s deťmi prevážaná na územie Slovenska, inštruovať svojho syna, akým spôsobom má vypovedať pred orgánmi činných v trestnom konaní. Prokurátor tiež uviedol, že Renátin manžel mal podľa materiálov vychádzajúcich z poskytnutých materiálov FBI postavenie tzv. emira, čo je možné vnímať ako vyššie postavenie člena Islamského štátu. „Do Sýrie pricestoval v júli 2014 z Egypta za tým účelom, aby stal členom ISIS a tento podporoval, či už materiálne alebo nemateriálne," píše sa v materiáli. Renáta mala za ním následne prísť na prelome rokov 2014 a 2015 s vtedy 8-ročným synom a 2-ročnou dcérou. 

Viac o téme: TerorizmusVäzbaObvinenie RenátaTeroristka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu