Streda1. máj 2024, dnes je Sviatok práce,

Jahnátek: Enel asi nové elektrárne na Slovensku nepostaví

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predpokladá, že štát nepustí do výstavby nových elektrární na Slovensku taliansku spoločnosť Enel, ale zverí ju iným záujemcom. Chce tak posilniť konkurenciu vo výrobe elektriny, čo by podľa neho malo mať pozitívny dopad na konečné ceny elektriny.

Enel kontroluje väčšinu akcií Slovenských elektrární, ktoré sú dominantným výrobcom elektriny v krajine. Do roku 2013 plánuje Enel na Slovensku investovať asi 110 miliárd korún.

"Predpokladám, že dáme priestor iným investorom, aby sa vytvorilo liberalizované prostredie v elektroenergetike," povedal dnes Jahnátek na tlačovej konferencii po skončení konferencie, na ktorej predstavil východiská stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska. Projekty Enelu sú ekonomicky veľmi zaťažujúce, dodal.

Ministerstvo v stratégii zvažuje, že na Slovensku v budúcnosti vyrastú ďalšie jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Kecerovciach. Ešte predtým by však mali Slovenské elektrárne dokončiť tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO), s čím sa počíta okolo roku 2012. Do projektu dostavby elektrárne vložia vyše dve miliardy eur (okolo 70 miliárd Sk).

Slovensko potrebuje nahradiť výpadok vo výrobe elektriny, ktorý vzniká najmä z dôvodu postupného odstavenia oboch blokov jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach. Aj v budúcnosti by mala vo výrobe elektriny dominovať hlavne jadrová energetika, počíta sa však tiež s obnoviteľnými zdrojmi energie. Do roku 2030 by mali do výroby elektriny smerovať investície celkovo za zhruba 464 miliárd korún.

O možnej budúcej spolupráci na projektoch na Slovensku už skôr rokoval premiér Robert Fico s viacerými zástupcami energetických koncernov. Záujem o výstavbu nových zdrojov v krajine prejavili okrem Enelu tiež napríklad nemecký E.ON a francúzska spoločnosť Electricité de France.

Časť nákladov na postavenie nových elektrární, ktoré majú Slovensku zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektriny, sa v budúcnosti zrejme premietne do konečných cien pre spotrebiteľov. "Bude to mať jednoznačne dopad na ceny, ako však budú vyzerať po zakalkulovaní investícií, je ťažko povedať," poznamenal Jahnátek.

V minulom roku bol inštalovaný výkon elektrární na Slovensku 8157 MW a výroba dosiahla 31.227 gigawatthodín. Spotreba elektriny by pritom mala podľa prepočtov ministerstva do roku 2030 vzrásť o 46 percent; naopak výkon by bez nových elektrární klesol o 56 percent.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu