°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

FOTO Turisti sa stratili pri výstupe na horu: Záchranári v šoku, keď videli, čo majú na nohách!

Zdroj: Facebook/Lochaber Mountain Rescue Team
14.02.2020 13:45

LOCHABER - Záchranárom z oblasti Lochaber sa podarilo zachrániť zahraničných turistov, ktorí zablúdili počas výletu na najvyššiu horu Škótska Ben Nevis. Prekvapila ich najmä nedostatočná vybavenosť návštevníkov, ktorou úplne podcenili drsné vysokohorské prostredie. Tento prípad označili za zlý príklad a varovanie pre tých, ktorí v tomto období plánujú navštíviť Škótsku vysočinu.


Záchranári z organizácie Lochaber Mountain Rescue Team, ktorí majú pod správou oblasť Škótskej vysočiny, zachytili vďaka mobilnej aplikácii prosbu o pomoc. Žiadala o ňu skupina štyroch zahraničných turistov, ktorí stratili  orientáciu počas denného výstupu na Ben Nevis a zostali uväznení v snehovej búrke. Členovia zasahujúceho tímu boli po ich nájdení šokovaní z nedostatočnej vybavenosti výstroja, s ktorým vyrazili do hôr, kde teplota v týchto dňoch klesá aj na -20 stupňov Celzia. "Nemali žiadne sekery na ľad, žiadne mačky ani mapu. Traja z nich mali dokonca obuté iba tenisky," krúti hlavou šéf záchranárov Miller Harris.

FOTO Turisti sa stratili
Zdroj: Facebook/Lochaber Mountain Rescue Team

FOTO Turisti sa stratili
Zdroj: Facebook/Lochaber Mountain Rescue Team

Turisti sa navyše do hôr vybrali v čase, keď britskí meteorológovia vydali výstrahu pred silným vetrom a búrkou Ciara. "Keby nenašli miesto, kde je signál, nevedeli by sme o nich. Našťastie sa najskôr dovolali na políciu a pomocou aplikácie sme vedeli určiť ich polohu. Situáciu navyše komplikovalo počasie," doplnil Harris. Jeden z turistov sa vraj dostal na vrchol, kde bola lepšia viditeľnosť, počkal na záchranárov a doviedol ich ku svojim kamarátom, ktorí čakali nižšie. Jeden z nich bol už podchladený a nevládal chodiť. Mladíkov neskôr prepravili vrtuľníkom do nemocnice v Belforde. 

FOTO Turisti sa stratili
Zdroj: Facebook/Lochaber Mountain Rescue Team

Záchranári dôrazne upozorňujú návštevníkov hôr, aby sa nespoliehali iba na mobilné aplikácie. Sú dobré, ale majú byť iba súčasťou vybavenia a nie jeho jediným prvkom. "V horách potrebujete aj mapu a kompas, lebo nie všade je možné zachytiť mobilný signál," dodal Miller. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články