Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Zateplenie bytu má aj svoje riziká: Pozor na astmu, takto sa jej vyhnete

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Zateplené fasády bytov zhoršujú podľa hygienikov vnútorné ovzdušie, čo môže škodiť ľuďom. Bránia prirodzenej cirkulácii vzduchu, čím stúpa vlhkosť a tvoria sa plesne.

 Tie sa podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spolupodieľajú na tom, že desať až 30 percent detí má alergické ochorenia dýchacích ciest. Zodpovedajú tiež za veľkú časť prípadov astmy u detí. Vnútorné ovzdušie zhoršuje aj zle udržiavaná klimatizácia či vysoko tesné plastové okná a používanie parozábran. "Približne 80 percent plesní obsahuje toxické látky," uvádzajú hygienici v správe. Vyvolávajú alergické reakcie nielen vo forme astmy, ale aj častých zápalov priedušiek, chronického kašľa, dráždenia slizníc či kožných alergií.

Tvorbe plesní sa dá podľa hygienikov vyhnúť efektívnym vetraním – to má byť krátke a intenzívne. Najúčinnejší je prievan. "Ak je človek celý deň doma, treba vetrať tri až štyri razy. V prípade, že nie je, stačí ráno a večer," povedala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Zvlášť potrebné je podľa nej vetrať, ak sú v byte nepriedušné okná. Vetrať treba aj po každom varení a sprchovaní. Vo vykurovacom období by rozdiel v byte medzi teplotou v noci a cez deň nemal presiahnuť viac ako päť stupňov Celzia. Tým sa zabráni kondenzácii pary na vychladených miestach a v nevyhriatych priestoroch. Relatívna vlhkosť bytu by sa podľa hygienikov mala pohybovať pod 50 percentami.

Viac o téme: Astma
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu