MOSKVA - Severokórejskí vojaci, ktorí bojovali v ruskej Kurskej oblasti, boli údajne stiahnutí kvôli vysokým stratám na životoch. Juhokórejské tajné služby však tvrdia, že nejde o definitívny koniec ich účasti vo vojne, ale skôr o prípravu nových posíl, ktoré Kim Čong-un plánuje vyslať na podporu Ruska.
Podľa informácií denníka The New York Times sa severokórejskí regrúti prestali zúčastňovať bojov v Kurskej oblasti v polovici januára. Dôvodom mali byť rozsiahle straty, ktoré utrpeli. Situácia však nemusí byť taká jednoznačná. Ako informovala agentúra AP, existujú náznaky, že Pchjongjang len maskuje presuny svojich jednotiek a pripravuje nové posily pre ruskú armádu.
Ťažké straty, no aj strategický záujem
Podľa britskej stanice BBC prišlo zo zhruba 11 000 severokórejských vojakov nasadených v Rusku o život približne 1 000. Ďalšie 3 000 sú zranení, nezvestní alebo v zajatí. Takéto straty by mohli naznačovať, že Pchjongjang bude chcieť svojich vojakov čo najskôr stiahnuť.
Severokórejský režim však sleduje dlhodobejšie strategické ciele. Od skončenia kórejskej vojny v roku 1953 si krajina udržiava veľkú a dobre vyzbrojenú armádu. Doteraz však jej vojaci nemali reálne bojové skúsenosti, keďže ich hlavnou úlohou bolo hliadkovanie v demilitarizovanej zóne na hranici s Južnou Kóreou. Vojna na Ukrajine im tak poskytuje jedinečnú možnosť získať praktické skúsenosti v reálnom konflikte.
„Zdá sa, že vysoké straty na bojisku sú cenou, ktorú je Kim Čong-un ochotný zaplatiť za vojenské skúsenosti, ktoré by jeho armáde mohli v budúcnosti poskytnúť strategickú výhodu,“ cituje portál The Conversation.
Aj keď sa teda zdalo, že Severokórea vojenskú pomoc Rusku obmedzuje, v skutočnosti môže ísť len o dočasnú prestávku pred nasadením ďalších jednotiek.