WASHINGTON – Staronový prezident USA Donald Trump zasadne do Bieleho domu v januári budúceho roku. Už teraz však prenikajú informácie o jeho najbližších zahraničných cestách. Jednou z nich má byť aj návšteva, alebo minimálne stretnutie, s o severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Vzťahy medzi krajinami však za posledné roky výrazne ochabli.
Jedným z Trumpových cieľov ako prezidenta USA je obnova diplomatických stykov s problémovou Severnou Kóreou. Informuje o tom The Moscow Times, cituje Onet, s tým, že v súčasnej dobe sa viac skloňujú problémy na Blízkom východe a v Ukrajine. Po zastavení bojov je však snaha Trumpa o stretnutie s Kim Čong-unom celkom reálna.
Známe stretnutie na hraniciach
Denník pripomína, že počas predošlého pôsobenia v Bielom dome (20016-2020) sa Trump stretol so severokórejským vládcom dokopy trikrát. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 2018 v Singapure, ďalšie o rok neskôr vo vietnamskom Hanoji a zatiaľ posledné, veľmi pozorne sledované, v júni 2019 na hraniciach Severnej a Južnej Kórey.
Už počas predvolebnej kampane Trump hlásal, že v spolupráci s Kimom sa mu podarilo zastaviť raketový testy KĽDR. "Nie je zlé vychádzať s mužom, ktorý disponuje obrovským arzenálom jadrových zbraní. Myslím, že mu chýbam," povedal Trump pred prezidentskými voľbami. Americkým voličom vtedy sľúbil, že sa pokúsi opätovne nadviazať priateľské vzťahy s KĽDR.
Prvý krok k obnoveniu vzťahov
V súčasnej situácii nič nenasvedčuje tomu, že by sa vzťahy medzi USA a KĽDR zlepšovali. Dosluhujúci prezident USA Joe Biden mal tiež snahu o stretnutie s vládcom Kimom, avšak za štyri roky sa mu to nepodarilo dosiahnuť ani raz. Severná Kórea navyše za toto obdobie ešte viac posilnila svoje vzťahy s Ruskou federáciou.
Trump ale viditeľne poukázal na to, že tento stav chce zmeniť. Len minulý týždeň navrhol na zástupcu pre národnú bezpečnosť Alexa Wonga, ktorý s ním pôsobil počas prvého funkčného obdobia ako zástupca špeciálneho predstaviteľa USA v KĽDR. Bol to práve Wong, ktorý pomáhal organizovať stretnutia a následné rozhovory medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom.
Vo vzduchu visí ešte jeden otáznik, a to v podobe mlčania Pchongjangu o zvolení nového prezidenta USA. Vodca Severnej Kórey namiesto toho tento mesiac prehlásil, že "USA vyvolávajú na Kórejskom polostrove napätie, čím zvyšujú riziko vyvolania jadrovej vojny". Na druhej strane je ale celkom možné, že Kim adresoval tieto slová kabinetu Joea Bidena a s Donaldom Trumpom to nemusí mať nič spoločné.