Utorok8. október 2024, meniny má Brigita, zajtra Dionýz

Domino efekt Donalda Trumpa: RASISTICKÉ útoky na konkurenciu a ŠIALENÉ vízie! Trvá to od TOHTO okamihu

Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump Zobraziť galériu (3)
Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump (Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci)

NEW YORK – Prezidentské voľby v USA sa síce konajú až o pár mesiacov, no boj o Biely dom sa pomaly, ale iste vyostruje. Demokrati zmenili svojho hlavného kandidáta, keď dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena vystriedala jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Táto zmena môže mať napokon oveľa širší záber, ako sa pôvodne očakávalo. Republikánsky kandidát Donald Trump totiž vzhľadom na viaceré okolnosti stráca na sile.

Donald Trump už zažil pocit, aké je to byť prezidentom. V súčasnej dobe má k tomu spomedzi republikánov zatiaľ najbližšie. Do prezidentských volieb, ktoré sa v USA budú konať piateho novembra 2024, vstúpi zrejme ako najsilnejší kandidát politickej strany, ktorú zastupuje. Súčasný boj je však diametrálne odlišný od tých v rokoch 2016 či 2020. 

Veľký ťah demokratov 

Bývalý prezident a súčasný kandidát Donald Trump sa stal na jednom z predvolebných mítingov republikánov v štáte Pensylvánia obeťou atentátu, keď len o vlások prežil streľbu do hlavy. Po mnohých rokoch (vražda J. F. Kennedyho 1963) by sa opakovala história. K takejto strašnej udalosti ale našťastie nedošlo. Je však evidentné, že americký ľud nemá v otázke novej hlavy jasno. 

Keď sa už zdalo, že republikáni pôjdu po suverénnej debate Trump vs. Biden do čela, demokrati si zvolili nového lídra v podobe súčasnej viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Tá získala v strane viac ako 90 percentnú podporu, ktorú bude chcieť pretaviť aj v rozhodujúcom boji o Biely dom. 

Kamala Harrisová
Zobraziť galériu (3)
Kamala Harrisová  (Zdroj: TASR/AP/Julia Nikhinson)

Viaceré okolnosti sa v súčasnej dobe prikláňajú na stranu demokratov a stolička pod Trumpom akoby začala postupne slabnúť. Podľa viacerých analytikov to už nie je ten politicky zdatný Trump, ktorý premohol republikánskych konkurentov. Všetko sa malo otočiť po atentáte, informuje Vanity Fair. Doba, keď porazil Mitta Romneyho (senátor Utahu), Teda Cruza (senátor Texasu) alebo Marca Rubia (senátor Floridy) je už dávno preč.

"Svoje postavenie v boji o prezidentské kreslo doslova prepálil. Vyzerá to tak, akoby sa rozhodol prehrať," povedal nemenovaný člen Republikánskej strany, ktorý pôsobí zároveň v Trumpovej prezidentskej kampani.  

Dúfa v návrat Bidena 

Popularita Donalda Trumpa mala začať klesať po výročnom zjazde Národnej asociácie černošských novinárov v Chicagu z dňa 31. júla. Jeho tvrdenie malo rasistický podtón, keď povedal, že "(Harrisová) sa chce presláviť ako čierna prezidentka" a "robí to len pre politický zisk". Trump tak podľa CNBC reagoval na to, že Harrisová údajne vždy hovorila o svojom indickom pôvode, ktorý pri každej príležitosti aj propagovala. "Na 'čiernu' (černošský pôvod) sa zmenila len pred niekoľkými rokmi," dodal.

Nahradenie Bidena Kamalou Harrisovou ho viditeľne rozrušilo. V najnovších príspevkoch na sociálnej sieti TruthSocial dokonca dúfa, že Biden sa vráti ako jeho hlavný súper. 

"Toto je najradikálnejšie ľavicové duo (Harrisová, Biden) v americkej histórii. Nikdy tu nič podobné nebolo a ani už nebude. Bláznivá Kamabla je skutočne BLÁZNIVÁ. NIEKDE SOM ZACHYTIL, ŽE (demokrati) PLÁNUJÚ 'VRÁTIŤ SPÄŤ OHNUTÉHO JOEA'."

Trumpova teória spočíva v tom, že Biden rozbije celé Demokratické hnutie a vráti sa ako hlavný demokratický kandidát na prezidenta.

Prestal počúvať rady

Nemenovaný Trumpov spolupracovník tvrdí, že demokrati podvádzajú, keď stiahli Bidena. Okrem iného majú Trumpa žiadať, aby začal proti Harrisovej bojovať v politickej rovine a prestal voči jej osobe používať hanebné prezývky ako "Kamabla". Myslí si to aj jeho dlhoročný dôverník Roger Stone, ktorý mu radí ,aby zmenil taktiku politického boja: "Myslím, že nazývať ju (Harrisovú) hlúpou je kontraproduktívne." Trump mal na všetky rady o pomoc reagovať len jedným vyjadrením: "Viem, čo robím".  

Zjazd republikánov v štáte Georgia tiež nevyvolal žiadané ovácie. Trump mal desať minút rozprávať o republikánskom guvernérovi Brianovi Kempovi. Obvinil ho, že práve kvôli nemu prehral boj o Biely dom s Bidenom v roku 2020. "Kemp nie je lojálny a je to len veľmi priemerný guvernér. Malý Brian Kemp. Zlý chlap," hovoril pred obyvateľmi štátu Georgia, ktorí si Kempa sami zvolili. 

Trauma 

K analytikom sa už pridali aj rôzni darcovia a predstavitelia Trumpovej kampane. Zhodujú sa v tom, že podobné vyjadrenia republikánskemu kandidátovi len škodia. Prevláda teória, že Trump zrejme zažíva traumu po pokuse o jeho zabitie v meste Butler (Pensylvánia).

Domino efekt Donalda Trumpa:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Gene J. Puskar)

"Znova a znova si prehráva to video, keď na neho vystrelili. Je možné, že po takejto udalosti trpí na posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD). Zažil veci, o ktorých sa iným ani nesníva," povedal nemenovaný člen administratívy. Trumpova prezidentská kampaň odmietla do týchto chvíľ na situáciu reagovať. 
 

Viac o téme: Prezidentské voľbyKandidátiDemokratiRepublikániUSADonald TrumpKamala HarrisováPolitikaVoľby 2024
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu