Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Taliansko údajne odmietlo žiadosť Nemecka o vrátenie antickej sochy

Gennaro Sangiuliano
Gennaro Sangiuliano (Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini)

MILÁNO - Taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano údajne odmieta žiadosť nemeckej Zbierky štátnych starožitností v Mníchove o vrátenie antickej sochy, ktorá stelesňovala Hitlerovu predstavu o árijskej estetike. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Diskobolos Palombara je rímska kópia strateného gréckeho bronzového originálu z 2. storočia. Hitler kúpil rímsku kópiu od jej súkromného talianskeho vlastníka v roku 1938 pod tlakom talianskeho diktátora Benita Mussoliniho a proti vôli vtedajšieho ministra školstva a predstaviteľov kultúry. Socha, objavená v roku 1781, bola vrátená do Talianska v roku 1948 ako súčasť diel ilegálne získaných nacistami. Spor vznikol, keď riaditeľ Rímskeho národného múzea požiadal Zbierku štátnych starožitností o vrátenie mramorového podstavca sochy zo 17. storočia.

Nemecké múzeum namiesto toho požiadalo o vrátenie Diskobola Palombara s tým, že bol nezákonne prevezený do Talianska v roku 1948, informoval v piatok denník Corriere della Sera. Gennaro Sangiuliano vyjadril pochybnosti, či nemecká ministerka kultúry Claudia Rothová vie o žiadosti, ktorá prišla z bavorskej metropoly. "Len cez moju mŕtvolu. Dielo musí bezpodmienečne zostať v Taliansku, pretože je to národný poklad,“ uviedol Sangiuliano, ktorý dúfa, že podstavec vrátia. Nemecké ministerstvo kultúry na žiadosti o vyjadrenie bezprostredne nereagovalo.

Viac o téme: NemeckoTalianskoAntická socha
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu