Pondelok, 19. apríl 2021. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Svedectvo z nemocnice: Ak by popierači COVIDU videli prácu sestier, zmenili by názor, tvrdí Martin

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP, file
06.04.2021 22:00

JILEMNICE – V susednom Česku sa do prvej línie v boji s novým koronavírusom postavili stovky hasičov. Martin je jedným z nich - ťahá zmeny v jilemnickej nemocnici. Z vlastnej skúsenosti povedal, že by realitu v nemocnici videli popierači covidu, zmenili by naň názor.


VIDEO Pacienti prekonali koronavírus, potom zomreli z iných príčin: Patológ o neočakávanom náleze na pľúcach

V českých nemocniciach je nedostatok personálu. Zdravotníkom preto pomáhajú študenti zdravotníckych odborov, armáda i hasiči, ktorí sa starajú o pacientov, pôsobia v odberových miestach, prípadne pomáhajú s očkovaním.

Martin z Hasičského záchranného zboru (HZS) Libereckého kraja pracuje na zmeny v jilemnickej nemocnici. „Vykonávam predovšetkým činnosti, ktoré robia sestry ošetrovateľky,“ povedal pre Novinky.cz. Hasič umýva pacientov, dopĺňa stojany so zdravotníckym materiálom, upratuje infekčný materiál, mieša dezinfekcie a leští ochranné štíty. „Proste robím všetko, čo treba a čo sestry povedia,“ dodal.

Ilustračné foto
Svedectvo z nemocnice: Ak
Zdroj: Getty Images

Práca v nemocnici je náročná, najmä po psychickej stránke

Ako však podotkol, vôbec nejde o ľahkú prácu. „Nikdy v živote som neumýval staršiu pani. Je to veľmi náročné na psychiku a po troch hodinách v tom ochrannom obleku ste úplne prepotený a mokrý,“ spomenul s tým, že hneď po nástupe do prvej línie začal pomáhať pacientom s hygienou.

Sestričky podľa jeho názoru čelia obrovskému vyčerpaniu a sú vďačné za každú pomoc. Veľmi si cenia pomocnú ruku pri polohovaní obéznych pacientov. „Predsa len sú to ženy, nijakí svalovci,“ skonštatoval Martin a podotkol, že najväčšia záťaž je kladená na psychiku. „Sestry nie sú zvyknuté tak často vidieť smrť a umieranie. Hovoria, že to pre ne je skôr ako v automobilke na páse. Príde jeden, zomrie, príde ďalší, a tak stále dokola,“ opísal hasič. „Ani ja som si to nedokázal predstaviť. Ak by to tu videli všetci tí popierači, tak by určite zmenili názor,“ zdôraznil.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články