Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Irán privítal hlasovanie v Bezpečnostnej rade OSN o návrhu predĺžiť zbrojné embargo

Bezpečnostná rada OSN
Bezpečnostná rada OSN
Zdroj: SITA/AP Photo/Mary Altaffer
15.08.2020 08:45

TEHERÁN - Irán v sobotu privítal skutočnosť, že Bezpečnostná rada OSN zamietla americký návrh rezolúcie o predĺžení zbrojného embarga voči islamskej republike. Podľa vyjadrenia Teheránu neboli USA ešte "nikdy také izolované", informovala agentúra AFP.


"Za 75 rokov histórie Organizácie Spojených národov nebola Amerika nikdy taká izolovaná," uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví niekoľko hodín po tom, ako návrh USA pri hlasovaní v BR OSN podporili len dvaja z 15 členov rady. "Napriek všetkým cestám, tlaku a tvrdej línii dokázali Spojené štáty mobilizovať len menšiu krajinu, aby (hlasovala) spolu s nimi," dodal v odkaze na neúspešné snahy šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea získať podporu pre rezolúciu.

Jedinou ďalšou krajinou, ktorá hlasovala za návrh rezolúcie, bola Dominikánska republika. Proti sa vyjadrili dvaja členovia BR OSN - Rusko a Čína - a zvyšných 11 členov rady sa zdržalo hlasovania. Rezolúcia potrebovala na prijatie najmenej deväť hlasov za. Rusko a Čína boli dôrazne proti takejto rezolúcii, nemuseli však využiť svoje právo veta.

Pompeo v reakcii označil za "neospravedlniteľné", že BR OSN dôrazne nekonala v mene ochrany medzinárodného mieru a bezpečnosti. "Budeme i naďalej pokračovať v našich snahách zaistiť, aby teokratický teroristický režim nemohol voľne nakupovať a predávať zbrane, ktoré ohrozujú Európu, Blízky východ a ďalšie regióny," vyhlásil.

Platnosť embarga na predaj konvenčných zbraní Iránu a ich vývoz z krajiny má vypršať 18. októbra na základe podmienok rezolúcie OSN, ktorá odobrila tzv. jadrovú dohodu šestice veľmocí s Teheránom z roku 2015. Irán tohto dohodou získal zmiernenie sankčných opatrení výmenou za obmedzenia svojho jadrového programu.

Spojené štáty rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 jednostranne odstúpili od jadrovej dohody s Iránom, čo viedlo k vystupňovaniu napätia medzi dlhoročnými nepriateľmi. Pompeo naznačil, že USA by mohli využiť mechanizmus z jadrovej dohody, ktorý by obnovil všetky sankcie OSN voči Iránu v prípade, ak by sa dokázalo, že Teherán dohodu porušuje.

Päť ďalších signatárov - Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko - jadrovú dohodu naďalej podporuje, pričom diplomati z viacerých z týchto krajín vyjadrili obavy, že predĺženie zbrojného embarga by viedlo Irán k odstúpeniu od dohody a urýchleniu vývoja nukleárnych zbraní.

Európski diplomati podľa agentúry AP súčasne uviedli, že Británia, Francúzsko a Nemecko sa so Spojenými štátmi zhodujú na cieli zachovania zbrojného embarga, žiadajú však kompromisné riešenie s Ruskom a Čínou. Washington, Moskva i Peking však podľa týchto diplomatov ochotu na kompromis nijako neprejavili.

Ruský prezident Vladimír Putin v piatok vyzval členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko, aby zvolali mimoriadnu schôdzu o situácii v Iráne a zamedzili tak eskalácii napätia v Perzskom zálive. Šéf Kremľa dodal, že Teherán sa stal terčom "nepodložených obvinení".

Zástupca nemeckého veľvyslanca pri OSN Günter Sautter po piatkovom hlasovaní v BR OSN povedal, že Nemecko je oddané jadrovej dohode, naďalej však vníma s hlbokými obavami presun iránskych zbraní do Jemenu, Libanonu, Sýrie a Iraku v rozpore s rezolúciou OSN z roku 2015.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články