°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

MIMORIADNA SPRÁVA Rakety zasiahli americkú ambasádu v Bagdade

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: YouTube/printscreen
26.01.2020 22:50

BAGDAD - Najmenej jedna osoba utrpela zranenia po tom, ako do areálu americkej ambasády v tzv. Zelenej zóne v irackom hlavnom meste Bagdad dopadli v nedeľu podvečer tri rakety. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného vysoko postaveného irackého predstaviteľa.


Jedna z rakiet podľa zdroja AFP zasiahla samoobslužnú jedáleň situovanú v komplexe ambasády v čase večere. Dve ďalšie dopadli neďaleko. Veľvyslanectvo USA na žiadosť agentúry AFP o vyjadrenie bezprostredne nereagovalo. Nebolo známe, či je zranenou osobou Američan alebo iracký zamestnanec pracujúci na misii. Podľa predchádzajúcich správ AFP z bagdadskej Zelenej zóny, v ktorej leží väčšina zahraničných veľvyslanectiev, bolo počuť hlasné dunenie.

Prísne stráženú Zelenú zónu v Bagdade zasiahlo v nedeľu podvečer miestneho času celkovo päť rakiet. Podľa oficiálnych vyhlásení nikto neutrpel zranenia. K zodpovednosti za tento incident sa bezprostredne nikto neprihlásil, píše agentúra DPA. Iracký premiér v demisii Ádil Abdal Mahdí nedeľňajšie ostreľovanie areálu americkej ambasády v Bagdade odsúdil ako protiprávny čin, píše agentúra DPA.

"Odsudzujeme pokračovanie týchto protiprávnych činov, ktoré oslabujú štát a porušujú jeho zvrchovanosť," uviedol podľa agentúry INA Mahdí. Dodal, že vydal pokyn na nasadenie vojakov do tejto oblasti. Nariadil taktiež vyšetrovanie s cieľom zatknúť osoby, ktoré stoja za útokom.

Nezávislý iracký spravodajský portál Alsumaria News s odvolaním sa na svoje zdroje informoval o troch zranených. Citovaný zdroj bez ďalších podrobností uviedol, že z komplexu americkej ambasády vrtuľníkmi evakuovali niekoľko ľudí.

Washington vyzval Bagdad, aby chránil americké diplomatické zariadenia v Iraku

Spojené štáty vyzvali v nedeľu Irak, aby chránil americké diplomatické zariadenia v krajine. Výzva Washingtonu prišla po tom, ako do areálu americkej ambasády v tzv. Zelenej zóne v irackom hlavnom meste Bagdad dopadli v nedeľu podvečer tri rakety. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vyzývame irackú vládu, aby si splnila svoje povinnosti týkajúce sa ochrany našich diplomatických zariadení," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí. Prísne stráženú Zelenú zónu v Bagdade zasiahlo v nedeľu podvečer miestneho času celkovo päť rakiet.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Youtube/7UMMIT MAGAZINE

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články