Zeman vie, koho by v Česku volil za prezidenta: Jeho kandidát však o toto kreslo nestojí | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Zeman vie, koho by v Česku volil za prezidenta: Jeho kandidát však o toto kreslo nestojí

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
07.10.2019 11:45

PRAHA - Ak by sa Andrej Babiš rozhodol kandidovať za prezidenta Českej republiky, dostal by hlas súčasnej hlavy štátu Miloša Zemana. Ten to vyhlásil v nedeľu v rozhovore pre českú súkromnú rozhlasovú stanicu Frekvence 1. Premiér Babiš sa však odmieta uchádzať o Hrad, uviedol spravodajský portál Novinky.cz.


Zeman na otázku, či by vo voľbách podporil terajšieho premiéra, odpovedal: "Áno, určite, ale on zatiaľ odmieta kandidovať." Zemanovi vyprší mandát v roku 2023. Prezidentský úrad zastáva už druhé funkčné obdobie, preto nemôže znova kandidovať. Českí občania vyberajú prezidenta v priamej voľbe.

Vo štvrtok 3. októbra v TV Barrandov Zeman povedal, že vhodnými kandidátmi na Hrad by boli ekonóm Vladimír Dlouhý alebo šéf odborov v ČR Josef Středula. Dlouhý by bol dobrým kandidátom pravice a Středula dobrým kandidátom ľavice, dodal v televízii Zeman.

V predchádzajúcich priamych voľbách Zeman porazil v druhom kole bývalého predsedu Akadémie vied a súčasného senátora Jiřího Drahoša, pripomenul portál Novinky.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články