Štvrtok, 24. jún 2021. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Lekárska záhada: Američanov na Kube postihla čudná choroba, prekvapivé zistenie odborníkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.07.2019 09:26

NEW YORK - Skúmanie zdravotného stavu amerických diplomatov postihnutých na Kube záhadnou chorobou prinieslo prekvapivé zistenie o závažných štrukturálnych zmenách ich mozgu. Výsledok skúmania v utorok zverejnil časopis Journal of the American Medical Association. Kauza údajných akustických útokov sa v médiách objavila v roku 2017.


Kanadskí diplomati na Kube záhadne ochoreli: Obavy z použitia biologickej zbrane

Niektorí americkí a kanadskí diplomati či ich príbuzní sa sťažovali na zdravotné problémy po krátkom pobyte v Havane. Viac ako 20 ľudí sa po pobyte v domoch diplomatov a dvoch hoteloch sťažovalo na poškodenie sluchu, bolesti hlavy, závraty či poruchy spánku. Mnohí tvrdili, že počuli vysoké šumivé zvuky.

Lekárska záhada: Američanov na
Zdroj: Getty Images

Príčina ťažkostí je dodnes nejasná, objavili sa domnienky, že zvuky mohli byť vedľajším produktom zle zostaveného odpočúvacieho zariadenia. Americké médiá začali špekulovať o akustických útokoch kubánskych tajných služieb alebo o otrave jedom či biologickou zbraňou. Začiatkom tohto roka prišli dokonca vedci z univerzít v Kalifornii a britskom Lincolne s vysvetlením, že akustické útoky na občanov USA spôsobili cvrčky.

"Je to naozaj čudné, je to lekárska záhada," komentoval výsledky podrobného skúmania mozgu postihnutých Američanov vedec Randel Swanson. U viacerých z nich bol zistený úbytok takzvanej bielej hmoty – tkaniva miechy a mozgu – ktorá je umiestnená pod mozgovou kôrou. Žiadne podobné postihnutie mozgu vraj neurológovia nikdy nevideli.

Kolorektálny karcinóm je na
Zdroj: thinkstockphotos.com

Niektorí experti podľa agentúry AP tvrdia, že nič nedokazuje súvislosť nálezu s pobytom postihnutých na Kube. Havanská vláda navyše akýkoľvek podiel na zhoršení zdravotného stavu diplomatov popiera. Lekári okrem toho nemôžu porovnať terajšie výsledky testov so skorším stavom, pretože skúmané osoby podobnú procedúru v minulosti nepodstúpili.

Experti nevylučujú, že skutočnú príčinu ťažkostí sa nikdy nepodarí objasniť. Mnohí postihnutí sa navyše zotavili. "Ako plynie čas, bude stále ťažšie určiť, čo sa naozaj stalo," vyhlásil Swanson.


Galéria

Ilustračné foto Kolorektálny karcinóm je na Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články