°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Irán tvrdí, že pomohol ropnému tankeru v Hormuzskom prielive: USA sa obávajú, že sa ho zmocnil

Abbás Músaví
Abbás Músaví
Zdroj: TASR/AP Photo/Vahid Salemi
17.07.2019 10:15

DUBAJ - Irán pomohol ropnému tankeru, ktorý sa v Hormuzskom prielive dostal do problémov. Oznámili to iránske štátne médiá s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničia. Spojené štáty sa však obávajú, že sa Irán tankeru zo Spojených arabských emirátov (SAE) zmocnil.


Stať sa tak malo v súvislosti s napätím, ktoré v regióne aktuálne panuje. Štátna tlačová agentúra v stredu ráno citovala hovorcu Abbása Músavího, podľa ktorého nemenované plavidlo odtiahli do prístavu po tom, čo sa dostalo do technických problémov.

Spojené štáty a SAE však uviedli, že loď Riah plaviaca sa pod panamskou vlajkou nie je v kontakte so svojím majiteľom od sobotnej noci. Americkí predstavitelia pre agentúru The Associated Press vyjadrili "podozrenie", že plavidla sa zmocnil Irán v súvislosti s napätou situáciou, ktorá panuje medzi Teheránom a Washingtonom. Dôvodom je jadrová dohoda islamskej republiky so svetovými mocnosťami. Predstaviteľ SAE rovnako uviedol, že loď nevyslala žiadny núdzový signál, než s ňou stratili spojenie.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články