°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Pápež František so žiadosťou: Po nešťastnom útoku v Líbyi chce humanitárne koridory

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
07.07.2019 13:50

VATIKÁN - Medzinárodné spoločenstvo by nemalo tolerovať násilné činy ako bol letecký útok na zadržiavacie stredisko pre migrantov v Líbyi. Vyhlásil to v nedeľu pápež František a vyzval na vytvorenie "humanitárnych koridorov", ktoré by pomohli zachrániť migrantov. Informovali o tom agentúry AP a AFP.


"Medzinárodné spoločenstvo by takéto závažné činy nemalo tolerovať," povedal počas nedeľňajšieho príhovoru k veriacim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. "Dúfam, že sa koordinovaným a rozsiahlym spôsobom zorganizujú humanitárne koridory pre tých migrantov, ktorí to najviac potrebujú."

 Pápež sa pomodlil za obete útoku, pri ktorom v noci na stredu v zadržiavacom centre pre migrantov východne od Tripolisu zahynulo podľa posledných údajov 53 ľudí a ďalších 130 utrpelo zranenia. Organizácia Spojených národov (OSN) vyzvala na nezávislé vyšetrovanie s cieľom určiť, kto nesie zodpovednosť za nálet na centrum, v ktorom žilo okolo 600 migrantov, prevažne z afrických krajín.

Podľa OSN sa tento čin môže hodnotiť ako vojnový zločin. Líbyjská medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty obvinila z útoku svojho súpera, poľného maršala Chalífu Haftara, ten však účasť na nálete poprel. Pápež František si v nedeľu vo svojich modlitbách spomenul taktiež na obete krviprelievaní, ktoré sa nedávno odohrali v Afganistane, Mali, Burkine Faso v Nigérijskej republike.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články