Pápež František je v Afrike: V Mozambiku navštívil nemocnicu s matkami a deťmi s HIV | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Pápež František je v Afrike: V Mozambiku navštívil nemocnicu s matkami a deťmi s HIV

Pápež František navštívil Mozambik
Pápež František navštívil Mozambik
Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino
06.09.2019 10:40

MAPUTO - Návštevou nemocnice pre matky a deti infikované vírusom HIV uzatvára pápež František v piatok v hlavnom meste Maputo mozambickú časť svojho turné po troch krajinách Afriky, píše agentúra AP.


Pápež povzbudil matky s deťmi v nemocnici v maputskej štvrti Zimpeto, ktorú spravuje katolícka charitatívna organizácia. Tá v krajine okrem iného poskytuje pomoc budúcim matkám infikovaným HIV, aby sa predišlo prenosu vírusu na dieťa.

Pápež František navštívil Mozambik
Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

Mozambik je jednou z krajín s najväčším rozšírením epidémie AIDS na svete. Podľa údajov Spoločného programu OSN pre AIDS (UNAIDS) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je subsaharská Afrika epidémiou HIV zasiahnutá najvážnejšie. Tento vírus, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, sa tam vyskytuje u jedného z 25 dospelých. František v nemocnici ocenil ochotu jej personálu, ktorý sa podujal na zdanlivo nemožnú úlohu. Vyzval zamestnancov aj pacientov, aby nestrácali nádej a vždy bolí ochotní osloviť niekoho v núdzi.

Pápež František navštívil Mozambik
Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

"Toto zariadenie nám ukazuje, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní zastaviť sa a prejaviť súcit," povedal pápež František. V roku 2018 evidoval UNAIDS v Mozambiku 2,2 milióna ľudí nakazených vírusom HIV, z ktorých bolo 60 percent žien. Vrcholom pápežovho programu v Mozambiku má byť piatková omša na štadióne v metropole Maputo. Z Mozambiku pápež v piatok odcestuje na Madagaskar. V rámci apoštolskej cesty po troch afrických krajinách, ktorá potrvá do 10. septembra, navštívi ešte ostrovný štát Maurícius.


Galéria

Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik Pápež František navštívil Mozambik

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články