Streda9. október 2024, meniny má Dionýz, zajtra Slavomíra

Eurovoľby vrcholia: Volí sa v 21 štátoch, hlas môže odovzdať takmer pol miliardy ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku sa v nedeľu o 06.00 h otvorili volebné miestnosti, v ktorých 8.014.000 oprávnených voličov bude môcť do 19.00 h rozhodovať o rozdelení 21 mandátov poslancov Maďarska v Európskom parlamente (EP).

Hlasovať môžu v 10.277 volebných okrskoch a na 132 zastupiteľských úradoch Maďarska v 93 krajinách sveta, pričom viac ako 115.000 zaregistrovaných občanov Maďarska s trvalým pobytom mimo Európskej únie (EÚ) môže svoj hlas odovzdať listom.

V jednokolových voľbách súperia medzi sebou kandidáti straníckych zoznamov deviatich strán a blokov strán, ktoré museli v zmysle platných právnych noriem k účasti na voľbách zozbierať 20.000 podpisov. Pred piatimi rokmi prišlo k urnám 29 percent voličov, teraz môže tento podiel dosiahnuť podľa expertov až 32 percent, avšak nie je vylúčená ani 40-percentná účasť.

21 členských štátov EÚ

V 21 z 28 členských štátov Európskej únie sa v nedeľu hlasuje vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Počas posledného dňa volieb do EP, ktoré prebiehajú od 23. do 26. mája, svoj hlas odovzdajú napríklad voliči v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku či Poľsku, píše agentúra DPA. Približne 418 miliónov ľudí v celej Európe si od štvrtku môže vyberať svojich kandidátov do EP, ktorý tvorí spolu 751 členov.

Vo štvrtok sa začali voľby otvorením volebných miestností v Holandsku a Spojenom kráľovstve. Británia je po predĺžení termínu vystúpenia z EÚ do 31. októbra ešte stále členským štátom EÚ, mala teda aj povinnosť voľby usporiadať. Ak by sa tak nestalo, 1. júna by automaticky došlo k brexitu bez dohody. Voľby do EP pokračovali v piatok v Írsku a v Česku, kde sa volilo aj v sobotu. Hlasovanie sa v sobotu konalo v Lotyšku, na Malte aj na Slovensku.

Výsledky volieb nemôžu byť zverejnené, skôr než sa v nedeľu o 23.00 h zatvoria volebné miestnosti v poslednej krajine, ktorou je Taliansko. Výsledky volieb budú mať veľký vplyv na to, kto sa stane novým predsedom Európskej komisie a v tejto funkcii nahradí Jeana-Clauda Junckera, poznamenala DPA. Európsky parlament je zákonodarná inštitúcia EÚ, do ktorej si svojich zástupcov každých päť rokov volia priamo občania. Parlament vo väčšine oblastí prijíma legislatívu spolu s Radou EÚ, ktorá pozostáva zo zástupcov vlád členských krajín.

Viac o téme: MaďarskoBudapešťEurópska úniaVoľby do Európskeho parlamentu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu