Odborníčka odhalila starovekú záhadu: Egypťania verili v nadprirodzenú silu, zlovestný rituál | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Odborníčka odhalila starovekú záhadu: Egypťania verili v nadprirodzenú silu, zlovestný rituál

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
06.04.2019 21:45

KÁHIRA - Starovekí Egypťania boli majstrami sochárskeho umenia. Vytvorili bezpočet sôch, ktoré zobrazovali faraónov, náboženské osobnosti a bohatých občanov. Ale bez ohľadu na to, aké tieto sochy znázorňujú postavy alebo bytosti, mnoho z nich má jednu vec spoločnú - rozbitý nos, napísal server Live Science.


FOTO Archeológovia objavili to, v čo už ani nedúfali: Pred ich očami sa vynára stratené mesto

Epidémia rozbitých nosov je taká rozšírená, až sa človek musí pýtať, či tieto odrazené kamenné čuchové orgány padli za obeť nešikovnosti a nepredvídateľným nehodám, alebo či tu bolo v hre niečo zlovestnejšie. A ukazuje sa, že vo väčšine prípadov je druhý variant správny.

Sochy majú zlomené nosy, pretože mnoho starovekých Egypťanov verilo, že sochy majú "životnú silu". A ak k moci nastúpila nová skupina, opozícia či protivník, potom najlepší spôsob, ako sochu jej životnej sily zbaviť, bolo rozbiť jej nos, hovorí Adela Oppenheimová, kurátorka oddelenia egyptského umenia v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

Odborníčka odhalila starovekú záhadu:
Zdroj: SITA/Egyptian Ministry of Antiquities via AP

Iste, starovekí Egypťania si v skutočnosti nemysleli, že sochy - napriek svojej životnej sile - sú schopné vstať a chodiť, pretože boli z kameňa, kovu alebo dreva. A tiež si nemysleli, že ich sochy naozaj dýchajú.

"Vedeli, že nevdychujú a nevydychujú vzduch, to videli," povedala Oppenheimová serveru Live Science. "Na druhej strane ale tie sochy mali životnú silu - a život prichádza nosom, ktorým človek dýcha," dodala s tým, že sa vtedy bežne vykonávali na sochách rôzne ceremónie, vrátane "rituálu otvárania úst".

Odborníčka odhalila starovekú záhadu:
Zdroj: SITA/Egyptian Ministry of Antiquities via AP

Pri ňom sa socha potrela olejmi a zdvíhali sa k nej rôzne objekty, o ktorých sa predpokladalo, že ju oživia. "Tento rituál soche dodal niečo ako život a moc," uviedla Oppenheimová.

Viera, že sochy majú životnú silu, bola taká rozšírená, že viedla protivníkov k túžbe túto silu zadusiť, ak cítili, že by im mohla škodiť. Napríklad keď začali rozoberať, prebudovávať, vykrádať alebo znesväcovať chrámy, hrobky a ďalšie posvätné miesta, kde podľa ich viery sochy disponovali životnou silou, ktorú by proti votrelcom mohli použiť.

Famózny objav v Egypte: FOTO Archeológovia sú bližšie k rozlúšteniu záhady stavby pyramíd

Ľudia vtedy dokonca verili, že rovnakú silu majú tiež hieroglyfy alebo ďalšie druhy zobrazenia zvierat alebo ľudí. "V zásade ste to museli zabiť, a jedným zo spôsobov bolo odrezať nos soche, aby nemohla dýchať," dodala Oppenheimová.

Niekedy sa však protivníci nezastavili len pri nose. Niektorí tiež rozbili alebo poškodili tvár, ruky a nohy, aby životnú silu deaktivovali, uviedla.

Odborníčka odhalila starovekú záhadu:
Zdroj: thinkstock.com

Existujú samozrejme tiež prípady, keď sochy z prirodzených príčin spadli a v dôsledku toho prišli o nos. Ďalšie nosy padli za obeť prírodným vplyvom, ako je erózia spôsobená vetrom či dažďom. Zvyčajne však možno podľa stôp na soche spoznať, či bol nos zničený zámerne, konštatovala Oppenheimová.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články