Nedeľa28. apríl 2024, meniny má Jarmila, zajtra Leo, Lea

Ebola zabila už vyše 5 tisíc ľudí, na Madagaskare vyčíňa mor

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

ŽENEVA – Počet úmrtí na ebolu stúpol na 5459 z 15.351 prípadov ochorenia, zistených v ôsmich krajinách do konca 18. novembra. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Údaje ukázali 39 ďalších zaznamenaných úmrtí a 106 nových prípadov nákazy od poslednej bilancie WHO zo stredy 19. novembra. "Prenos choroby je stále intenzívny v Guinei, Libérii a Sierre Leone," doplnila WHO, ktorá tak spomenula tri najhoršie postihnuté západoafrické krajiny, kde zaznamenali všetky najnovšie úmrtia okrem pätnástich.

Všetkých šesť známych prípadov eboly v Mali sa už skončilo úmrtím a v hlavnom meste Bamako monitorujú 327 ľudí, ktorí boli v kontakte s vírusom. Kubánskeho lekára Félixa Báeza, prvého infikovaného ebolou, evakuovala WHO v noci nadnes zo Sierry Leone do Ženevy. Švajčiarski predstavitelia na tlačovej konferencii v ženevskej Univerzitnej nemocnici uviedli, že 43-ročný Báez sa nachádza v izolácii a je v stabilizovanom stave. Kubánskemu lekárovi podávajú experimentálny liek ZMapp, vyrábaný firmou Mapp Biopharmaceutical.

WHO dnes už skôr oficiálne oznámila koniec samostatnej epidémie eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR), ktorá nesúvisí so súčasným rozsiahlym šírením ochorenia v štátoch západnej Afriky. Od augusta tohto roka sa na severovýchode stredoafrickej KDR nakazilo ebolou celkovo 66 ľudí, z ktorých 49 zomrelo. WHO v súlade so svojimi predpismi dnes teda vyhlásila koniec lokálnej epidémie v provincii Équateur, keďže tam počas 42 dní (dvojnásobku inkubačnej doby eboly) nepribudli nijaké nové prípady ochorenia.

Mor na Madagaskare zabil 40 z 119 nakazených ľudí

Pri výskyte moru na Madagaskare zahynulo od konca augusta 40 zo 119 ľudí, u ktorých sa nákaza potvrdila. Existuje nebezpečenstvo, že sa ochorenie rýchlo rozšíri v hlavnom meste Antananarivo, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V madagaskarskej metropole dosiaľ zaznamenali dva prípady nákazy a jedno úmrtie, počty infikovaných by však mohli rýchlo vzrásť vzhľadom na "veľkú hustotu zaľudnenia a slabosť systému zdravotnej starostlivosti v meste", varovala WHO. Situáciu podľa organizácie tiež komplikuje vysoká úroveň odolnosti voči insekticídu deltametrín, používanému proti blchám, informovala agentúra Reuters.

Mor je bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré rozširujú predovšetkým blchy medzi hlodavcami. U ľudí uštipnutých infikovanými blchami sa obvykle rozvinie bubonická forma moru, pri ktorej dochádza k hnisavému zápalu lymfatických uzlín a ktorú možno liečiť antibiotikami, uviedla WHO. Ak sa baktérie dostanú do pľúc, u pacienta vznikne oveľa nebezpečnejší pľúcny mor, ktorý je prenosný z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou pri kašľaní či kýchaní. Podľa WHO ide o "jednu z najsmrtiacejších infekčných chorôb", ktorá môže viesť k smrti človeka do 24 hodín.

Pľúcnu formu moru zaznamenali v dvoch percentách prípadov, ktoré dosiaľ hlásili na Madagaskare.
Prvý známy prípad moru v tejto ostrovnej krajine pri východnom pobreží Afriky sa vyskytol u muža z dediny Soamahatamana v okrese Tsiroanomandidy, zistený 31. augusta. Muž zomrel 3. septembra a úrady o výskyte choroby upovedomili WHO 4. novembra.

Svetová zdravotnícka organizácia v oznámení dodala, že na základe informácií dostupných o výskyte moru na Madagaskare neodporúča obmedzovania obchodu alebo cestovania s touto krajinou. Posledné známe rozšírenie moru medzi ľuďmi WHO eviduje v Peru v auguste 2010.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu