Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Pátranie po zmiznutom boeingu: Najdrahšie v dejinách letectva!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Australian Government, int)

SYDNEY - Pátranie po nezvestnom malajzijskom dopravnom lietadle bude stáť stovky miliónov dolárov, čím sa stane najdrahšou pátracou akciou svojho druhu v dejinách letectva. Do hľadania pozostatkov letu číslo MH370 je momentálne zapojených 26 krajín sveta, ktoré poskytujú svoje lietadlá, lode, ponorky a družice, informovala dnes agentúra Reuters.

Po mesiaci pátrania dosiahli náklady na vyslanie vojenských plavidiel a lietadiel do Indického oceánu a Juhočínskeho mora najmenej 44 miliónov dolárov. Čiastka sa už teraz rovná sume vynaloženej počas dvojročného pátrania po lietadle spoločnosti Air France, ktoré sa v roku 2009 zrútilo do Atlantického oceánu. Experti tvrdia, že reálne náklady boli vtedy troj- až štvornásobné.

Z uvedených faktov vyplýva, že celkový účet za pátranie po malajzijskom Boeingu 777-200ER pravdepodobne porastie do stoviek miliónov dolárov. Súčasné náklady totiž nezahŕňajú všetky čiastky, ktoré do aktivity investujú rezorty obrany jednotlivých krajín, ani početné ďalšie výdavky na civilné lietadlá, ubytovanie stoviek členov posádok a analýzy bezpečnostných úradov.

Približne polovicu všetkých nákladov doteraz zabezpečila Austrália. Len náklady na dennú prevádzku jej zásobovacej lode HMAS Success (OR 304) dosahujú 511.000 dolárov, uviedli Austrálske ozbrojené sily (ADF). "Pátranie po lietadle stojí ADF najmenej 741.000 dolárov denne, reálne však omnoho viac," napísal armádny magazín Asia-Pacific Defence Reporter.

Ponorka pátra po zdroji zvukov, ktoré môžu pochádzať z čiernej skrinky lietadla

Pátracie posádky dnes prvýkrát posielajú do hĺbok Indického oceánu ponorku, aby sa pokúsila určiť, či slabé zvuky zistené zariadením na austrálskej lodi Ocean Shield pochádzajú z čiernych skriniek zmiznutého lietadla malajzijských aerolínií. Oznámil to austrálsky úradujúci premiér, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AP.

Warren Truss, ktorý je v čase neprítomnosti Tonyho Abbotta úradujúcim austrálskym premiérom, informoval, že posádka lode Ocean Shield dnes vypustí podmorské plavidlo - samostatne fungujúcu ponorku Bluefin 21. Táto miniatúrna ponorka bez obsluhy dokáže za pomoci sonaru vytvoriť mapu oblasti, v ktorej budú zaznamenané akékoľvek trosky na dne oceánu. Ak vytvorí mapu, na ktorej bude pole s troskami, posádka nahradí sonarový systém fotografickým zariadením, ktoré zhotoví snímky akejkoľvek trosky.

Pátranie po nezvestnom malajzijskom lietadle vedie Angus Houston a ten v pondelok vyhlásil, že austrálska loď Ocean Shield, ktorá ťahá za sebou technologicky vyspelé americké zariadenie na zachytávanie zvukov, zaznamenala v sobotu neskoro večer a v nedeľu nadránom dva rôzne, dlhotrvajúce zvuky pod hladinou Indického oceánu. Tieto zvuky boli podobné pípaniu, aké vydávajú čierne skrinky lietadla - teda dva záznamníky s letovými údajmi a s hlasmi z kokpitu. Houston označil zvuky za "najsľubnejšiu stopu" v mesiac trvajúcom pátraní po osude lietadla. Varoval však, že môže trvať niekoľko dní, kým sa zistí, či zvuky patria malajzijskému lietadlu.

Posádky sa snažia už od nedele znovu zachytiť spomínané zvuky, ale zatiaľ neúspešne. Truss vyhlásil, že posádky dnes použijú aj ponorku, aby preskúmala oceán v oblasti pátrania - v nádeji, že dosiahnu ďalší významný pokrok.

Čas na nájdenie čiernych skriniek, ktoré môžu objasniť záhadu zmiznutého lietadla, sa totiž míňa. Batérie skriniek majú životnosť približne mesiac. A práve dnes je to presne mesiac odvtedy, čo sa lietadlo stratilo.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu