°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Kočnerova THREEMA: Pellegrini apeluje na očistenie súdnictva, mnohí by mali prísť o talár

Zdroj: SITA/Branislav Bibel
05.10.2019 14:15

BRATISLAVA - Sudcovia by mali byť podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) schopní "vypudiť" zo svojich radov "čierne ovce" a netolerovať ich. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.


Drsné reakcie na Jankovskej komunikáciu s Kočnerom: Mali by ju okamžite obviniť, vyhlásil Gál

Premiér tiež apeluje na sudcov, aby sa v prípade podozrení na čas vzdali výkonu ich funkcie, kým sa neočistí ich meno. Doplnil, že samoregulačné mechanizmy v sudcovskom stave zlyhávajú. "V prípade takýchto podozrení by možno bolo na mieste, aby sudcovia, ktorých sa takéto veci týkajú, pokiaľ sa neočistí ich meno, sa dobrovoľne na čas vzdali výkonu mandátu sudcu, respektíve si pozastavili činnosť bez toho, aby čakali, kým to urobí nejaké disciplinárne konanie," povedal premiér v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a sudkyne Moniky Jankovskej.

Pellegrini pripomenul, že v slovenskej justícii je väčšina pracovitých, spravodlivých a morálne bezúhonných sudcov. "Ale vyskytujú sa aj takéto čierne ovce. Súdna moc a sami sudcovia by mali byť schopní vypudiť zo svojich radov čierne ovce a netolerovať ich," skonštatoval.

Za 26 rokov existencie samostatnej republiky bolo podľa premiéra zbavených funkcie len málo sudcov, preto sa takmer nikto z nich nebojí, že by mohol prísť o svoje istoty. "Cesta je, aby mnohí z nich prišli o svoj talár a boli tak výstrahou pre ostatných, aby si každý robil svoju robotu poriadne, za čo je platený," doplnil.

Právnik o Jankovskej a ďalších sudcoch z THREEMY: Nikto nie je povinný sám seba usvedčovať

Prezidentka Zuzana Čaputová nie je podľa Pellegriniho ničím viazaná pri vymenovaní nových ústavných sudcov. Pri vymenovaní do akejkoľvek funkcie sa však podľa premiéra môžu brať do úvahy rôzne aspekty, napríklad aj počet získaných hlasov v parlamente. Reagoval tak na slová jeho straníckeho kolegu Juraja Blanára, ktorý nedávno takýto postup spomínal.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zdravie občanov nemôže poznať voľby

Zdravie občanov nemôže poznať voľby, uviedol Pellegrini s tým, že každý mesiac, o ktorý odložíme reformu zdravotníctva, znanemá, že zlepšenie zdravotníctva príde neskôr. "Do posledného momentu budem veriť, dúfať a presviedčať poslancov národnej rady, aby sme stratifikáciu pustili a uviedli do života. Čím neskôr ju spustíme, tým neskôr budeme môcť občanom Slovenska povedať, že majú ešte lepšiu zdravotnú starostlivosť, ako ju majú dnes," konštatoval Pellegrini.

Ako uviedol predseda vlády, v prvom čítaní návrhu zákona v parlamente by sa mohli poslanci pozrieť na to, či zákon dostane širokú podporu v parlamente, čo bol by dobrý signál. "Budem robiť všetko pre to, aby sme spolu s kolegami aj pánom predsedom našej strany podporu pre túto reformu našli," konštatoval Pellegrini. V zdravotníctve sa podľa neho za posledné tri roky investuje najviac peňazí v histórii našej krajiny. Nemocníc je toľko, koľko treba, treba ich len opraviť a rekonštruovať. Ako uviedol predseda vlády, treba presvedčiť koaličných partnerov o tom, že stratifikácia má zlepšiť dostupnú zdravotnú starostlivosť a znížiť počet ľudí, ktorí umrú kvôli tomu, že im nebola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť.

"Môžem uistiť všetkých pacientov, že o dofinancovaní zdravotníctva prebiehajú konštruktívne rokovania. Môžem garantovať, že ako sme už raz dofinancovali zdravotníctvo v tomto roku, aj teraz bude dofinancovaná taká suma, ktorá bude garantovať bezproblémové poskytovanie zdravotnej starostlivosti," povedal Peter Pellegrini. Rokovania podľa neho vedú k sume, s ktorou budú spokojní všetci. "Nikdy nedovolím, aby pacient nedostal informáciu alebo mu bola odmietnutá zdravotná starostlivosť kvôli tomu, že v decembri chýba niekoľko miliónov eur," dodal predseda vlády Ako uviedol, financie sa dajú ušetriť aj vo vnútri, rezervy podľa neho sú. "Analytická jednotka úradu vlády identifikovala niektoré spôsoby šetrenia, ministerka zdravotníctva o tom vie a prijíma opatrenia," poznamenal Pellegrini.

Peter Pellegrini
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Pellegrini je pripravený uchádzať sa vo voľbách o premiérske kreslo

Peter Pellegrini (Smer-SD) je pripravený vo voľbách uchádzať sa o pozíciu predsedu vlády SR. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. „Pre mňa je dohoda o tom, že mám byť lídrom kandidátky, obrovskou výzvou a zodpovednosťou voči členom, podporovateľom, voličom a urobím všetko preto, aby strana Smer dosiahla čo najlepší výsledok, voľby vyhrala a uchádzala sa o zostavenie vlády,“ povedal.

Dodal, že vo vnútri strany vnímajú, ako sa mení spoločnosť, ale aj akým útokom strana čelí a je často nálepkovaná. „Z tohto pohľadu veľmi zvažujeme, aký program predstavíme voličom a akí ľudia budú na popredných miestach našej kandidátky, aby tá predstavovala skupinu šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť a majú kompetenciu,“ prízvukoval. Podľa neho listina bude predstavovať značný koaličný potenciál strany a nemyslí si, že sa na nej budú vyskytovať mená, vzbudzujúce kontraverzie, medzi ktoré patrí aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

V súvislosti s kauzou Moniky Jankovskej premiér konštatoval, že jej odchod z ministerstva spravodlivosti je správny, lebo podozrení je stále viac. „Verím, že polícia a prokuratúra budú postupovať tak, ako majú a v prípade, že došlo k trestným činnom a k porušeniu zákona, vyvodia patričnú zodpovednosť,“ konštatoval. Na otázku, či je správne, aby bola sudkyňou, povedal, že „sudcovia sú úplne nezávislí, regulujú sami seba, čo nie je vždy to najsprávnejšie, lebo vidíme, že tieto samoregulačné mechanizmy zlyhávajú“.

Podľa neho v slovenskej justícii je väčšina pracovitých, spravodlivých a morálne bezúhonných sudcov, ale vyskytujú sa aj takéto čierne ovce. Dodal, že sami sudcovia by mali byť schopní vystrnadiť ich zo svojich radov a netolerovať. „Tak, ako platí u lekárov, že lekári, ktorí flákajú svoju robotu, by mali byť vyzlečení z bieleho plášťa, aby boli odstrašujúcim príkladom, tak rovnako by mali byť vyzliekaní zo sudcovského talára aj sudcovia, ktorí sa nesprávajú tak, ako by sa mali. Takých však bolo málo, takže sa toho už nikto nebojí,“ podotkol. Dodal, že sudcovia majú veľmi dobré platy a cestou je, aby mnohí z nich prišli o svoj talár a boli tak výstrahou pre ostatných a robili si poriadne robotu.

Vo veci výberu sudcov Ústavného súdu SR, premiér prízvukoval, že ho mrzí, že vzniklo toľko spisov na slovenských súdoch, ale verí, že po vymenovaní prezidentkou v najbližších dňoch sa sudcovia chopia svojej práce a urobia všetko, aby sa tento sklz dobehol čo najskôr.

Pokiaľ ide o nákupy v rezorte obrany Pellegrini v relácii uviedol, že by sa to malo ponechať na novú vládu. Neplánuje ich predložiť na rokovanie bezpečnostnej rady a rokovanie vlády. „Na druhej strane si však myslím, že ministerstvo obrany by mohlo transparentne ukončiť všetky procesy, ktoré súvisia s plánovaným nákupom obrnených transportérov 8x8, 4x4 či radarov tak, aby nová vláda mohla okamžite prijať opatrenie, že do toho ide,“ uzavrel.

Premiér Peter Pellegrini
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Premiér chce, aby čo najmenej ľudí robilo za minimálnu mzdu

Mali by sme robiť všetko pre to, aby čo najmenej ľudí robilo za minimálnu mzdu, uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Peter Pellegrini s tým, že sa vždy postaví na stranu pracujúcich a bude robiť všetko pre to, aby tí, čo pracujú, mali kvalitnejší život. Ako uviedol, zvyšovanie minimálnej mzdy nikdy nebolo predmetom politických dohôd. "Je to medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, vláda má povinnosť, v prípade, že sa nedohodnú, do 15. októbra vydať nariadenie o výške minimálnej mzdy platnej pre rok 2020," informoval predseda vlády.

Ako uviedol Pellegrini, chce túto tému odpolitizovať. "Už by sme nemali takýto konflikt, ak by bola minimálna mzda stanovená vzorcom. Ako sa budú vyvíjať platy v štáte, tak sa bude automaticky vyvíjať aj minimálna mzda," informoval premiér. Do zákona by sa mohol podľa neho vložiť automat, z ktorého sa budú počítať príplatky, a tým pádom sa celá situácia okolo minimálnej mzdy upokojí. "Odpolitizovanie a zautomatizovanie stanovenia výšky minimálnej mzdy odvodzujúc od priemernej mzdy je veľmi dobré opatrenie a pevne verím, že nájdeme podporu v koalícii," dodal Pellegrini. Dôchodky by podľa neho mohli tiež rásť vyšším tempom, aby sa nestalo, že sa zvýšia o 1,50 eura.

"Naša ekonomika spomalila, ale stále predstavuje dobrý hospodársky rast. Máme najnižšiu nezamestnanosť v histórii krajiny a stále mame 90 tisíc neobsadených miest," informoval predseda vlády. Slovenské verejné financie sú podľa neho zdravé. "Náš dlh je pod sankčnými pásmami. Budúci rok nebude môcť byť deficit vyrovnaný, ale maximálne môže vyť v deficite pol percenta," informoval Pellegrini. Ak podľa neho budú mať ľudia v peňaženkách viac peňazí, budú môcť stimulovať hospodársky rast. "Pristupiť k ekonomickým škrtom je nezmysel v čase, keď sa ekonomika spomaľuje, lebo ju ešte viac spomalíte," konštatoval Pellegrini.

Až keby sme podľa premiéra do posledného centu vedeli minúť európske peniaze, potom si môžeme požičať, tým neohrozíme dlh a zdravie verejných financií. "Najskôr by som sa sústredil, aby sme stíhali čerpať miliardy z EÚ, ktoré nám sem tečú," povedal Pellegrini. K zdražovaniu tabakových výrobkov sa predseda vlády vyjadril, že nebude chrániť ľudí pred zdražovaním niečoho, čo im poškodzuje zdravie. "Rád budem ochraňovať ľudí pred zdražovaním, ak sa to týka základných životných potrieb, bývania alebo energií, niečoho, čo nevyhnutne potrebujú na život," povedal Peter Pellegrini. Iný rozpočet ako s maximálnym deficitom pol percenta HDP podľa premiéra na vláde nemôžu schváliť. Ak nebudú môcť počítať so 100 miliónmi alebo aspoň s 50 miliónmi z tabaku, minister financií bude musieť podľa premiéra výdavky okresať inde, aby sa dosiahol stanovený cieľ. "Máme naozaj nízky dlh, aj keď tento rok nedosiahneme vyrovnaný rozpočet, budeme na úrovni 1 % HDP v deficite, čo nie je nič dramatické," uzavrel Peter Pellegrini.


Galéria

Peter Pellegrini Peter Pellegrini Premiér Peter Pellegrini

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články