°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Prezidentka Čaputová ukázala v New Yorku odvahu: Rozmaznaní politici by sa mohli od nej učiť

Zuzana Čaputová sa rozhodla zabudnúť na pohonné dopravné prostriedky
Zuzana Čaputová sa rozhodla zabudnúť na pohonné dopravné prostriedky
Zdroj: TASR/AP Photo/Jason DeCrow, Instagram.com/zuzana_caputova
24.09.2019 16:00

NEW YORK - Málokto by to v jej postavení čakal, no rozhodla sa tak. V čase pred začiatkom klimatického summitu OSN v New Yorku sa na veľké stretnutie postupne dostavili viacerí svetoví lídri. Prišla aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. No to, akým spôsobom sa rozhodla prísť, bolo veľkým prekvapením.


Na sociálnej sieti Instagram totiž jej propagačný tím zverejnil video, na ktorom slovenská hlava štátu prichádza na summit pešo. Video ju zachytáva v situácii, keď po boku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka prechádza cez priechod pre chodcov v New Yorku.

Nemá zmysel chodiť autom

Prezidentka sa totiž rozhodla niekoľko blokov pred miestom konania zameniť klasický dopravný prostriedok v podobe motorového vozidla za svoje vlastné nohy. "Nemá zmysel chodiť pár blokov autom, najmä ak idem na klimatický samit OSN," píše sa k videu prezidentky na sociálnej sieti. Zároveň sa pritom ani neobkolesila veľkým počtom ochrankárov.

Zuzana Čaputová sa rozhodla prísť pešo aj s Miroslavom Lajčákom
Prezidentka Čaputová ukázala v
Zdroj: Instagram.com/zuzana_caputova


Čaputová vystúpila na klimatickom summite OSN: Ľudstvo zabudlo platiť účty voči planéte


Prezidentka Čaputová ukázala v
Zdroj: Instagram.com/zuzana_caputova

Dlh voči planéte

Slovenská hlava štátu vystúpila ako prvá rečníčka v tematickej sekcii o transformácii energetiky založenej na spaľovaní uhlia. Čaputová, ktorá v prejave kritizovala popieranie klimatických zmien, vyzvala na zadefinovanie nových globálnych pravidiel a ich vymáhanie. "Máme dlh voči planéte a musíme zmeniť náš životný štýl. Úspešné to bude iba vtedy, keď sa zvýši blahobyt všetkých ľudí, aj tých najzraniteľnejších," hovorila v prejave Čaputová.

Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala na razantnú zmenu životného štýlu v globálnom meradle. "Potrebná je rýchla a dôkladná zmena politiky, iný spôsob podnikania, výroby energie, dopravy, investícií, ochrany biodiverzity a narábania s prírodnými zdrojmi. Musíme zmeniť náš spôsob života," vyzvala slovenská prezidentka.

Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow


Galéria

Zuzana Čaputová sa rozhodla Zuzana Čaputová sa rozhodla Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Instagram.com/zuzana_caputova

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články