Slovenská prezidentka vyzýva na boj proti klimatickým zmenám | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Slovenská prezidentka vyzýva na boj proti klimatickým zmenám

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow
25.09.2019 07:10

NEW YORK – Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v prejave v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v utorok večer miestneho času zdôraznila potrebu rešpektovania pravidiel na medzinárodnej úrovni a vyzvala na boj proti klimatickým zmenám.


"Je dôležité si pripomínať, že ak jedna krajina oberie inú krajinu o územie, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovými aktivitami," vyhlásila. "Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu a použitie chemických zbraní proti nevinným občanom sa nesmie ospravedlňovať bojom proti terorizmu," upozornila Čaputová a dodala, že toto sú jedny z dôvodov pre budovanie silnej OSN.

Kritizovala však, že "máme vážne ťažkosti dohodnúť sa na nových pravidlách". Týka sa to predovšetkým klimatických zmien, nových technológií, kybernetickej oblasti a umelej inteligencie. Kritike podrobila aj populizmus a uprednostňovanie národných záujmov pred "celosvetovým dobrom". "A pritom najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci. Ako kľúčový problém tu vidím klimatické zmeny," povedala Čaputová s dôvetkom, že obzvlášť ju znepokojuje popieranie klimatických zmien.

"Vedecké dôkazy sú jasné: klimatická zmena je faktom a čas sa nám kráti. Ak však budeme konať hneď, môžeme znížiť emisie uhlíka v priebehu 12 rokov a udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia," uviedla prezidentka. "Ak môžeme byť úspešní na miestnej úrovni vďaka aktivistom a mimovládnym organizáciám, ak máme úspešné zelené firmy, prečo by sme to nemohli urobiť na celosvetovej úrovni?" pýtala sa v prejave Čaputová.

Zopakovala svoje vyjadrenia z pondelkového klimatického summitu, kde účastníkov informovala o pláne Slovenska zatvoriť uhoľné bane na Hornej Nitre. Slovensko sa okrem toho zaviazalo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050. Prezidentka poukázala na dôležitosť dodržiavania záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody a vyzvala na "ďalekosiahle zmeny" v spôsobe podnikania, výrobe energie, ale aj v životnom štýle.

Podľa nej si súkromné firmy začínajú uvedomovať, že investície do zelenej ekonomiky môžu byť "ziskové a ekonomicky racionálne", keďže takéto opatrenia vytvárajú nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta.

Mládež chápe naliehavosť problému zmeny klímy lepšie ako my, tvrdí prezidentka 

Potrebujeme rýchlu a zásadnú zmenu v tom, ako podnikáme, ako vyrábame energiu, riadime dopravu alebo investujeme. Musíme tiež zmeniť náš životný štýl. V utorok to počas Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave značnú časť svojho prejavu venovala problematike klimatických zmien. Okrem toho však hovorila aj o potrebe dôvery a zodpovednosti. Svet sa podľa nej musí popasovať s tým, že sa prestávajú rešpektovať pravidlá a zásady. Prezidentka tým nepriamo kritizovala Rusko aj režim v Sýrii.

„Tento rok oslavujeme 30. výročie Dohovoru o právach dieťaťa. Zdá sa, že naša mládež chápe naliehavosť problému zmeny klímy lepšie ako my. Akú budúcnosť pripravujeme pre naše deti? Aký príklad im ponúkame?" pýtala sa vo svojom príhovore počas Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN Čaputová.

Prezidentka si myslí, že v boji za lepšiu klímu by sa mali spojiť národy a spolupracovať. „Čoraz častejšie počúvame lídrov krajín, ktorí hovoria o tom, ako stavajú národný záujem pred globálny. Najlepší spôsob, ako sa správať vlastenecky, spočíva v spolupráci. Zmenu klímy považujem za kľúčovú otázku," dodala.

Vo svojom prejave tiež nepriamo kritizovala Rusko, ktoré v roku 2014 svojvoľne anektovalo ukrajinský Krym. „Treba si pripomenúť, že ak jedna krajina obsadí územie inej krajiny, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovým konaním,“ povedala Čaputová. Poukázala aj na zodpovednosť sýrskej vlády za chemické útoky. „Použitie chemických zbraní proti nevinným občanom nemožno ospravedlniť ako boj proti terorizmu,“ dodala hlava štátu.

Na záver svojho vystúpenia v OSN prezidentka vyzvala, aby sme využili „túto príležitosť na to, aby sme sa stali generáciou, ktorá položila základy spolupráce". Čaputová vo svojom príhovore okrem iného tiež povedala, že jej je cťou vystupovať na takom významnom zhromaždení. Ocenila, čo všetko OSN vo svojej histórii dosiahla. OSN považuje za ochrankyňu pravidiel a práv.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články