Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Osobitný odvod obchodných reťazcov definitívne zrušili, poslanci pristúpili k hlasovaniu jednotne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
04.04.2019 17:30

BRATISLAVA - Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov poslanci NR SR vo štvrtok v skrátenom legislatívnom konaní definitívne zrušili. Odvod, ktorý platil len od začiatku tohto roka, tak bol zrušený expresne rýchlo, krátko po oznámení predbežného opatrenia Európskej komisie. Za zrušenie zákona hlasovali všetci prítomní poslanci parlamentu.


V utorok Brusel oznámil, že do vyšetrenia dopadov osobitného odvodu je Slovensko povinné pozastaviť jeho platnosť. Poslanci zo strany SNS sa preto rozhodli, že navrhnú, aby zákon, ktorého schválenie v pléne presadili práve národniari na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom, bol úplne zrušený.

Národniari v návrhu na zrušenie odvodu pripomenuli, že Európska komisia nespochybňuje právo Slovenska zaviesť daň uplatnenú na sektor maloobchodného predaja potravín. Členské štáty však musia zabezpečiť súlad svojich daňových systémov s pravidlami únie. Pripomenuli tiež, že zo strany Európskej komisie je pozastavenie platnosti odvodu neštandardným opatrením, ktoré sa v únii aplikovalo doteraz menej ako desaťkrát.

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Vzhľadom na skutočnosť, že vyšetrovanie Európskej komisie nie je časovo obmedzené, navrhovatelia sa rozhodli pristúpiť k riešeniu vzniknutej situácie zrušením zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, čím sa otvorí možnosť hľadať iný, rýchlejší a efektívnejší mechanizmus adresnej pomoci slovenským poľnohospodárom a potravinárom,“ uvádzalo sa v návrhu. Zrušením zákona zároveň zanikol aj dôvod na pokračovanie konania zo strany Európskej komisie.

Slovenskí potravinári v reakcii uviedli, že rešpektujú zrušenie osobitného odvodu obchodných reťazcov. Významná časť z 80 miliónov eur, ktoré mali byť vyzbierané cez odvod ročne, mala smerovať práve k nim. Potravinári však veria vo vyplatenie sľubovanej podpory zo štátneho rozpočtu aj napriek zrušeniu odvodu. Vo vzťahu k obchodným reťazcom konštatujú, že k vyrovnaniu vzťahov v dodávateľsko-odberateľskom reťazci majú pomôcť najmä opatrenia EÚ a zákony SR.

Inšpekčná kontrola v obchodných
Zdroj: gettyimages.com

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS nadobudol účinnosť od začiatku roka 2019. Zákon platil aj napriek tomu, že ho prezident SR Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Poliačik nepochodil s novelou zákona o odpadoch

Novelu zákona o odpadoch, ktorej cieľom bolo znížiť množstvo zbytočného plastového odpadu produkovaného organizáciami štátnej správy, neposunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Nezaradený poslanec Martin Poliačik navrhoval dve opatrenia, ktoré by prispeli k lepšiemu životnému prostrediu a k napĺňaniu dlhodobých cieľov efektívneho odpadového hospodárstva a to znižovaním produkcie (nielen) plastového odpadu.

Martin Poliačik
Martin Poliačik
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Prvým opatrením bolo zaviazanie orgánov a organizácií v štátnej správe k nákupu nealkoholických nápojov výhradne vo vratných zálohovaných obaloch (plastových či sklenených) alebo k podávaniu pitnej vody z verejného vodovodu namiesto balenej vody. Druhým opatrením bol zákaz pre orgány a organizácie štátnej správy nakupovať a obstarávať jednorazové plastové obaly, príbory, taniere, miešadlá na nápoje a slamky, s výnimkou slamiek určených a používaných na lekárske účely.


Galéria

Ilustračné foto Andrej Danko Inšpekčná kontrola v obchodných Martin Poliačik

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články