Utorok, 29. november 2022. Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas.

Pôjde Rusko do väzby? Prokurátor podal návrh na súd, obava z ovplyvňovania svedkov

Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Pavol Rusko je obvinený z falšovania zmeniek TV Markíza, pre ktoré je vo väzbe aj Marián Kočner. Bývalý šéf Markízy však čelí aj obžalobe z objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Od súdu vyfasoval monitorovací náramok, no prokurátorovi to nestačí.


Pavol Rusko môže byť stíhaný väzobne. Navrhol to dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. "O návrhu o rozšírenie dôvodov väzby a vzatie do väzby bude Okresný súd Bratislava II rozhodovať v pondelok (4. 2.) na svojom neverejnom zasadnutí," uviedol to v piatok hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Prokurátor KP mal podať návrh na vzatie do väzby súčasne s podaním žaloby na tento nižší bratislavský súd, čo bolo už 2. januára tohto roku.

 

Rusko odmieta obvinenia z objednávky vraždy: Volzová nie je obeť, priviedla nám na krk podsvetie

"Je to v poradí tretí návrh na takzvanú kolúznu väzbu, pričom oba predchádzajúce boli zamietnuté zo strany súdov. Návrh prokurátora KP celkom evidentne porušuje základné ľudské právo na slobodu prejavu garantované Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd," zareagoval obhajca obvineného Marek Para.

Pôjde Rusko do väzby?
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Rusko pred približne dvoma týždňami podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Dôvodom má byť zámerná diskreditácia jeho osoby, tak ako to bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva SR avizoval už v druhej polovici decembra minulého roku.

"V podaní namietam to, čo som avizoval na tlačovej konferencii. Všetky tie nezmysly, nezrovnalosti a klamstvá, ktoré sú vo výpovediach 20-násobného vraha. Zároveň som upozornil aj na kľúčový dôkaz, ktorý jednoznačne hovorí o mojej nevine. O tom, že to, čo mi je kladené za vinu, som jednoducho urobiť nemohol. Pričom tento kľúčový dôkaz nie je ani v spise a nebola k tomu vypočutá ani jedna osoba. Ide o zákon o rozhlasovom a televíznom vysielaní," povedal nedávno novinárom Pavol R. po podaní trestného oznámenia.

Podľa jeho slov ide o obžalobu nevinného človeka, čo je dosť "veľký dôvod", aby sa vecou začala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Skritizoval postoj vyšetrovateľa a prokurátora v prípravnom konaní. Trestné podanie podal aj preto, aby "nešpekuloval s indíciami, aby tí, ktorí vymysleli na neho kauzu prípravy vraždy Volzovej, boli braní na zodpovednosť".

Známe mená

Obžaloba v prípade pokusu o vraždu Volzovej bola podaná na Okresný súd Bratislava II. Ešte 4. januára o tom informoval hovorca Adamčiak. Vyšetrovateľ na začiatku decembra navrhol podať obžalobu na Pavla Ruska, ktorý je obžalovaný aj v kauze takzvaných televíznych zmeniek. Polícia vtedy ukončila vyšetrovanie a 5. decembra podal vyšetrovateľ na KP v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby vrátane Ruska.

Mikuláš Černák reaguje na
Galéria fotiek (4)
Zdroj: YouTube

Na príprave vraždy Volzovej sa okrem Pavla Ruska mali podieľať aj známi členovia slovenského podsvetia, ako napríklad bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel, či za viacero vrážd právoplatne odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a napokon komplic posledne menovaného Miloš Kaštan.

Okrem iných mal proti Pavlovi Ruskovi vypovedať bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák. V Bratislave mu na začiatku mája minulého roku uložil aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, nosiť elektronický náramok či zákaz vycestovať do zahraničia. K probačnému úradníkovi sa na v Bratislave podľa informácií TASR pravidelne dostavuje.

Kauza zmenky a Kočner

Rusko je spoluobvinený s Marianom Kočnerom v kauze falšovania zmeniek. Kým však exriaditeľ Markízy vyviazol len s monitorovacím zariadením, Kočner je už niekoľko mesiacov vo väzbe.

NAKA začala trestné stíhanie
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Topky/Ján Zemiar

"Musím to mať stále pri sebe, ak si to zabudnem doma, tak to pípa. Ale nie náramok na nohe, pípa to zariadenie, ktoré som si zabudol," povedal vtedy Rusko pre Topky a ukázal aj čiernu škatuľku. 

Pôjde Rusko do väzby? Prokurátor podal návrh na súd, obava z ovplyvňovania svedkov

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články